Čínska polícia zatkla desiatky ľudí za pokútnu výrobu a predaj rúšok
17 | 04 | 2020 I TASR

Celkovo 42 ľudí zatkla čínska polícia za to, že zhromažďovali a draho predávali textilný materiál používaný na výrobu rúšok na tvár, pričom na opätovný predaj taktiež nelegálne vyrábali aj nekvalitný materiál. Informovalo o tom v piatok čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AP.


Rezort uviedol, že zriadil tím s celoštátnou pôsobnosťou zameraný na boj proti zločinom súvisiacim s výrobou rúšok na tvár. Tie nosí na verejnosti takmer každý Číňan, a mnohí si ich - ako ochranu pred koronavírusom - nasadzujú tiež v práci či dokonca aj doma.

Vysoká spotreba rúšok z nich na mnohých miestach spravila nedostatkový tovar, čo zapríčinilo výrazné zvýšenie ich cien, a to obzvlášť v rámci internetového predaja, píše AP.

Vláda schválila rozšírenie núdzového stavu aj na ambulantných lekárov
Núdzový stav, ktorý bol od 16. marca v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásený pre štátne nemocnice a od 19. marca pre ďalšie subjekty, pôsobiace v zdravotníctve, bude od soboty 18. apríla platiť aj pre ambulantných lekárov, všeobecných... Čítať ďalej
16 | 04 | 2020 | TASR


Ministerstvo verejnej bezpečnosti uviedlo, že razie, ktoré polícia vykonala na začiatku a v polovici marca v juhočínskej priemyselnej provincii Kuang-tung a troch ďalších provinciách, sa týkali 20 takýchto prípadov. Polícia pri nich tiež skonfiškovala materiál v hodnote vyše 34 miliónov čínskych jüanov (4,43 milióna eur).

V Číne sa nový koronavírus objavil vlani v decembri a následne sa z nej postupne rozšíril do zvyšku sveta. Čína zaviedla prísne opatrenia a šírenie nákazy sa jej podarilo výrazne spomaliť, pričom medzičasom už zrušila mnohé reštrikcie.

V ostatnom čase Čína vo veľkom dodáva rúška či materiál na ich výrobu do iných krajín zápasiacich s pandémiou. Po viacerých sťažnostiach týkajúcich sa nižšej kvality týchto výrobkov sa snaží zvyšovať v tejto oblasti svoje štandardy, dodáva AP.

Práca z domu ponúka pohľad na virtuálnu budúcnosť
Karanténne opatrenia, ktoré zasiahli veľkú časť svetovej ekonomiky, vyvolali záťažový test dlho ohlasovanej digitálnej budúcnosti. Čítať ďalej
17 | 04 | 2020 | Mário Martinka