HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sýrski militanti sa priznali, že ich Američania vycvičili na sabotáže a terorizmus

Ilustračné foto / SITA

Militantná skupina, podporovaná USA, zachytila ​​konvoj „defektorov“, ktorí sa snažili zložiť zbrane a vzdať sa Damašku. Pozostalí prezradili sýrskej armáde, že americkí inštruktori ich vyškolili na sabotáž a terorizmus, informuje portál RT.

Dvadsaťsedem bojovníkov, ktorí sa vzdali sýrskej armáde, uviedlo, že boli vycvičení a vybavení zbraňami v americkom zariadení, vyhlásil v stredu na brífingu admirál Oleg Zhuravlev, vedúci Centra ruského ministerstva obrany pre zmierenie v Sýrii.

„Americkí inštruktori ich vyškolili na vykonávanie sabotáže na ropnej a dopravnej infraštruktúre, ako aj na teroristické činy na území, ktoré je kontrolované sýrskou vládou,“ prehlásil ruský admirál.

Rusko vykonalo test protidružicovej rakety, USA to kritizujú

Bojovníci uviedli, že sa rozhodli tento týždeň vzdať, aby sa vrátili k pokojnému životu, ale keď cestovali cez južný pohraničný priestor v blízkosti Al-Tanf, kde americká armáda udržiava jednotky, boli napadnutí ďalšou militantnou skupinou podporovanou USA – Jaysh Maghawir al-Thawra.

Skupina roky pracovala pod americkými silami, niekedy bránila sýrskej armáde a spojeneckým milíciám v postupovaní na islamské pozície, a to aj napriek tomu, že prisahali bojovať proti terorizmu.

Útok prežilo len dvadsaťsedem bojovníkov, pričom pri úteku stratili tri vozidlá a niekoľko mužov, vyhlásil Zhuravlev a dodal, že sú teraz pod ochranou sýrskej armády v Palmýre. Odovzdali desiatky zbraní, vrátane ťažkých guľometov a granátometov vyrobených na Západe.

Na Twitteri sa objavil videozáznam, na ktorom môžete vidieť konvoj pozostávajúci z ôsmich vozidiel, ako prichádzajú na miesto sýrskej armády neďaleko mesta Palmýra. Zatiaľ čo bližšie podrobnosti o dohode o odovzdaní neboli zverejnené, miestne médiá považujú tento krok za „veľkú ranu pre Spojené štáty“.

Ruskí vyšetrovatelia zverejnili video z hrôzostrašného pristátia lietadla, pri ktorom zahynulo 41 ľudí (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info