HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Kontroly na hraniciach predĺžili do 7. mája

Ilustračné foto - TASR - Pavol Zachar

 Kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a s Maďarskom sa predĺžia do 7. mája. Vyplýva to z návrhu nariadenia z dielne rezortu vnútra, ktoré dnes odobrila vláda. Vstup na územie SR bude podľa nariadenia naďalej možný na vybraných hraničných priechodoch a letiskách.

„Súčasný vývoj situácie v oblasti šírenia koronavírusu na území SR si vyžaduje aj naďalej plnenie opatrení na jeho elimináciu alebo podstatné zníženie. Toto si vyžaduje aj predĺženie opatrení na všetkých úsekoch vnútorných hraníc SR,“ konštatuje ministerstvo vnútra.

V súlade s článkom 28 Kódexu schengenských hraníc môžu členské štáty Európskej únie, ktoré sú členmi schengenského priestoru, obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach najviac na 10 dní. Následne je však možné kontroly predĺžiť o ďalších 20 dní, a to aj opakovane. Podmienkou je pretrvávanie závažného ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti.

Nová vláda prišla o ďalšieho štátneho tajomníka. Na ministerstve práce končí Jozef Mihál

K vstupu do SR je možné podľa nariadenia využiť hraničné priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg a Moravský Svätý Ján – Hohenau s Rakúskom, Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek s Poľskom a Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín a Skalica – Sudoměřice (nová cesta) s ČR. Na hranici SR s Maďarskom je zase možné využiť priechody Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4) a Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný prechod). Za účelom príchodu na Slovensko je tiež možné využiť letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre alebo v Jasnej.

Štát pokryje celú mzdu zamestnanca, ktorý pre koronakrízu nepracuje

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info