HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Rast cien ryže a pšenice môže ohroziť globálnu potravinovú bezpečnosť

Ilustračné foto / Pixabay

Zvýšený panický nákup potravín v dôsledku Covid-19 viedol k cenovému rastu dvoch základných zŕn na svete, ryže a pšenice. Informuje portál RT.

Cena ryže dosiahla sedemročné maximum, zatiaľ čo futures na pšenicu sa od druhej polovice marca zvýšili približne o 15 percent. Medzinárodná rada pre obilniny očakáva prudký nárast krátkodobého dopytu po potravinách na báze ryže a pšenice.

Podľa Asociácie vývozcov thajskej ryže sa cena 5-percentnej zlomkovej bielej ryže (priemyselná referenčná hodnota) medzi 25. marcom a 1. aprílom zvýšila o 12 percent. Ceny ryže sú teraz najvyššie od konca apríla 2013, ukazujú údaje spoločnosti Reuters.

Pandémia Covid-19 môže spôsobiť globálny nedostatok potravín, varuje OSN

„Ponuka sa v súčasnosti sprísňuje v dôsledku dopadu pandémie Covid-19 na dopyt a obchod, ako aj v dôsledku nepriaznivého počasia u hlavných výrobcov (silné sucho v juhovýchodnej Ázii a Austrálii),“ uviedla spoločnosť Fitch Solutions.

Ceny ryže začali stúpať koncom roka 2019 v dôsledku silného sucha v Thajsku a silného dopytu ázijských a afrických dovozcov. Thajsko je po Indii druhým najväčším vývozcom na svete, o jedno miesto pred Vietnamom.

V Indii obchodníci s ryžou už prestali podpisovať nové vývozné zmluvy, pretože nedostatok pracovných síl a logistické prerušenia bránia plneniu existujúcich zmlúv.

12 najnebezpečnejších povrchov, z ktorých môžete dostať koronavírus

„Na rozdiel od iných sektorov je poľnohospodárstvo silne ovplyvnené načasovaním bezpečnostných opatrení, z dôvodu prísneho kalendára výsadby a zberu,“ vyhlásil Samarendu Mohanty, regionálny riaditeľ Medzinárodného centra pre zemiaky (nezisková spoločnosť zaoberajúca sa potravinovou bezpečnosťou).

Mohanty tiež vysvetlil pre CNBC, že Severná Amerika, Európa a Čína teraz čelia nedostatku pracovných síl a prerušeniu dodávok v jarnej výsadbe a „ak dôjde k zmeškaniu sezónnej výsadby, pre túto sezónu alebo celý rok nebude žiadna úroda.“

24 nepravdivých mýtov o koronavíruse!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info