HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zákon umožňuje vyvodiť trestnú zodpovednosť za šírenie COVID-19

FOTO: TASR

Trestný zákon umožňuje vyvodiť trestnú zodpovednosť za šírenie nebezpečenstva ochorenia COVID-19 ako trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa paragrafu 163 alebo paragrafu 164. Uviedol to pre TASR prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR a vysokoškolský pedagóg Jozef Čentéš.

„Trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa paragrafu 163 Trestného zákona sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. V slovenskom právnom poriadku nie sú definované nebezpečné nákazlivé ľudské choroby v zmysle Trestného zákona.

Orgán činný v trestnom konaní (OČTK) v prípade podozrenia z tohto trestného činu (prípadne z trestného činu podľa paragrafu 164 Trestného zákona) postupuje tak, že do konania priberie znalca na posúdenie choroby na účely oboch paragrafov Trestného zákona,“ vysvetlil Čentéš. V nadväznosti na závery znaleckého posudku a po vyhodnotení konania páchateľa posúdi podmienky na vznesenie obvinenia konkrétnej osobe.

„Zo znenia paragrafu 163 vyplýva, že na spáchanie trestného činu sa vyžaduje, aby páchateľ úmyselne spôsobil alebo zvýšil nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Zavlečením sa rozumie vyvolanie nebezpečenstva nákazlivej ľudskej choroby v miestach, kde sa takáto choroba vôbec nevyskytuje alebo aspoň nie v epidemickej podobe,“ povedal prokurátor.

Minister dopravy Andrej Doležal odvolal riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti

Ako uviedol, rozšírením nákazlivej ľudskej choroby sa rozumie zvýšenie nebezpečenstva choroby v miestach, kde sa vyskytuje v epidemickej povahe. „Z hľadiska súčasnej situácie možno upriamiť pozornosť na prísnejší postih tohto trestného činu, keď sa ho páchateľ dopustí na mieste, kde sa uplatňuje núdzový stav (napríklad nemocnica), kde páchateľovi hrozí trest odňatia slobody do desiatich rokov. V prípade, ak sa páchateľ takéhoto konania dopustí napríklad v potravinách, hrozí mu trest odňatia slobody do piatich rokov,“ objasnil.

Podľa jeho slov je odlišná situácia v prípade trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa paragrafu 164 Trestného zákona, kde hrozí páchateľovi v prípade nedbanlivostného konania trest odňatia slobody do piatich rokov na mieste, kde sa uplatňuje núdzový stav. Do troch rokov zase, kde sa neuplatňuje núdzový stav.

Slováci vyvinuli dezinfekčné brány, využiť ich môžu obchody i nemocnice

„Z hľadiska tohto trestného činu môže byť náročné preukázať, že páchateľ v čase spáchania činu vedel, že šíri nebezpečenstvo nákazlivej ľudskej choroby. Z tohto dôvodu OČTK musia vyhodnotiť všetky okolnosti konkrétneho prípadu a konanie jednotlivca v inkriminovanom čase a na konkrétnom mieste,“ povedal Čentéš.

Ako dodal, vyvodenie trestnej zodpovednosti u iných osôb bude možné, ak sa preukáže napríklad, že neoprávnene nakladali so vzorkami nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, prípadne, že ich zneužili spôsobom uvedeným v jednom z dvoch vyššie uvedených paragrafoch.

Na Slovensku pribudlo 47 prípadov nákazy novým koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info