HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Liek proti vírusom sa možno ukrýva na dne morí, vedci testujú nový extrakt

Ilustračné foto-pixbay.com

Vedci z Technickej univerzity Bergakademie Freiberg už niekoľko rokov skúmajú jedinečné vlastnosti huby Aplysina aerophoba, nachádzajúcej sa zvyčajne na dne teplých morí. Tým, že prirodzene vytvára antivírusové látky, môže byť účinná aj v liečbe ochorenia COVID-19. Informáciu zverejnila univerzita na svojom webe

Vedcom z Nemecka sa práve v čase, keď sa Európa zmieta v boji proti koronavírusu, podarilo extrahovať väčšie množstvo tejto látky. Sú presvedčení, že huba by sa mohla použiť v klinických pokusoch proti patogénu COVID-19.

Aktívna látka huby Aplysina aerophoba dokáže vraj zabrániť vírusu vniknúť do hostiteľskej bunky, rásť a množiť sa. Touto látkou je bróm-tyrozín, ktorú huba produkuje vždy, keď sa poškodí jej tkanivo. Týmto spôsobom sa bráni pred rôznymi patogénmi.

Boris Johnson skončil v intenzívnej starostlivosti. Jeho stav sa zhoršil

„Podarilo sa nám izolovať bioaktívne látky v čisto kryštalickej forme v takom množstve (t. j. značne viac ako 10 gramov), že sú k dispozícii na okamžité klinické vyšetrenie proti patogénu COVID-19,“ vysvetľuje prof. Dr. Hermann Ehrlich z výskumnej skupiny pre biomineralógiu a extrémnu biomimetiku na univerzite Bergakademie Freiberg. Dodal, že v súčasnej situácii sú otvorení spolupráci s príslušnými orgánmi a inštitúciami. Na izoláciu a extrakciu bróm-tyrozínu vedci používajú mikrovlnné žiarenie.

Samotná huba Aplysina aerophoba a jej schopnosť brániť sa pred patogénmi je výsledkom evolúcie. Už viac ako 500 miliónov rokov rastie na plytkých pobrežiach teplých morí. Najväčší výskyt bol pozorovaný najmä v európskom Stredomorí, pri Čiernej Hore, Chorvátsku a Albánsku.

Vedecký článok k dispozícii tu

Koronavírus sa potvrdil už aj vo vode. Netreba však robiť paniku

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info