HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Vedci chcú skúsiť liečbu koronavírusu pomocou infúzie kmeňových buniek

laboratórium vedci
Ilustračné foto: pixabay.com

Vedci, ktorým sa podarilo prvýkrát naklonovať cicavca, vedú diskusie s vládou o možnej liečbe pacientov infikovaných COVID-19, ktorí využívajú imunitné bunky mladých a zdravých darcov krvi, informuje Independent.

Vedci z TC Biopharm, spoločnosti pre klinický vývoj založený na bunkovej terapii, už predtým liečili pacientov s rakovinou pomocou infúzie kmeňových buniek zvyšujúcich imunitu. Teraz pevne dúfajú, že rovnaká liečba bude pôsobiť proti koronavírusu.

Dr. Brian Kelly, vedúci lekár a strategický poradca spoločnosti TC Biopharm, uviedol: „Jednou z hlavných výziev boja proti vírusovým infekciám je vyvinúť niečo, čo bude útočiť výhradne na škodlivé bunky a zároveň nepoškodí tie zdravé.”

Mexické pivo Corona zatiaľ nevaria, produkcia tequily nezastane

„Riešenie, s ktorým prichádzame, sme vyvinuli, keď sme podrobne preskúmali prirodzenú obranyschopnosť tela proti vírusovej infekcii. U pacientov, ktorí úspešne bojovali proti vírusovej infekcii, sme spozorovali, akým spôsobom rozšírili svoj vlastný imunitný systém, čo nám pomohlo objasniť, ako zabrániť infekcii, aby nakazila zdravé bunky v tele.”

Rozhovory s vládou o vyskúšaní terapie a jej sprístupnení v štátnych nemocniciach od júla ešte prebiehajú.

Darcovské T-bunky (typ bielej krvinky, konkrétnejšie lymfocytu, ktorý je hlavnou regulačnou bunkou špecifickej imunity), sa líšia od normálnych imunitných buniek, pretože neidentifikujú infekciu v tele na základe parazitujúcich výčnelkov na povrchu buniek, ale detekciou neobvyklého metabolizmu vírusu.

Keď darcovské bunky detegujú vírus, začnú sa ničiť a zároveň ho signalizujú zvyšku imunitného systému ako votrelca vyžadujúceho eradikáciu, čiže zničenie choroboplodných organizmov.

Spoločnosť TC Biopharm bola založená Angelou Scottovou, ktorá bola súčasťou tímu, ktorý naklonoval známu ovcu Dolly v inštitúte Roslin v Edinburghu v roku 1996.

Pri klonovaní Dolly sa použila technológia nukleárneho prenosu somatických buniek. Bunkové jadro z dospelej bunky je presunuté do neoplodnenej materskej vaječnej bunky, z ktorej bolo pôvodné jadro odstránené. Táto hybridná bunka je následne stimulovaná elektrickým šokom, aby sa rozdelila. Keď sa vyvinie na blastocyt, je implantovaná „náhradnej matke“.

Utečenecké návaly, politické otrasy a revolúcia. Politológ opísal možné následky pandémie

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info