HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slovensko bude bez ovocia, väčšina stromov zamrzla

Nočná ochrana marhuľového sadu vo Veselom pri Piešťanoch. Foto: Facebook (Plantex)

Krásne dni, ale mrazivé noci. Slovenskí ovocinári robili, čo mohli, boj s prírodou nevyhrali. Kvety ovocných stromov zničil mráz. Očakávajú slabú úrodu marhúľ, čerešní i jabĺk.

Jeden z najväčších ovocinárov Jozef Vozár z Dunajskej Lužnej odhaduje, že čerešne zamrzli asi na 80 percent a jablká na 80 až 90 percent. Ako informoval denník Nový čas, presné vyčíslenie budú vedieť asi za týždeň. Ich sad má rozlohu 150 hektárov.

Na opatrenia na záchranu pritom vynaložili obrovské sumy peňazí. „Minuli sme 300 až 400-tisíc eur a výsledok je taký, že sme zachránili možno štvrtinu úrody,“ uviedol ďalej Vozár pre cas.sk. Podľa jeho slov sa to podarilo tam, kde mali protimrazovú závlahu. Kritická teplota pre ovocie je približne mínus 4 stupňov Celzia, no mrazy udreli silou až mínus 8 stupňov.

Slováci minuli počas karantény na potraviny už viac ako 100 mil. eur

Príspevok Boni Fructi z Dunajskej Lužnej:

V sadoch sa snažili zachrániť aj marhule, ktoré majú teraz obdobie kvitnutia. „Robili sme, čo sme mohli, minuli sme všetky sviece za 150-tisíc eur, ale nepomohli sme si. Počítame škody, ale už teraz môžem povedať, že zmrzlo 90 až 100 percent úrody,“ smutne skonštatoval ďalší ovocinár Dušan Szabó zo sadu v Dulovciach. Ich 17-hektárový sad celkom zamrzol. Ako budú situáciu finančne zvládnuť zatiaľ nevedel povedať, ale dá sa očakávať, že to bude veľmi ťažké.

Príspevok spoločnosti Bioplant s fotografiami, ktoré zachytávajú nočnú atmosféru:

 

V mnohých sadoch počas posledných marcových nocí  kúrili sviecami, aby zachránili úrodu. Niektorí ovocinári stromy aj polievali. Keď sa puky obalia vodou a potom zamrznú, môže ich to ochrániť pred zničením.

Štát sa pripravuje na potravinovú krízu

Viacerí pestovatelia na svojich facebookových profiloch zverejnili fotografie zamrznutých sadov a opatrení, ktoré urobili na ich záchranu.

Príspevok spoločnosti Plantex. Po prebdenej mrazivej noci je už jasné, že úroda bude veľmi slabá:

 

Príspevok Pannonia Fruit, ďalšieho z pestovateľov ovocia. Ešte koncom marca marhule v krásne kvitli, nedávne mrazy všetko zničili:

Matovič to povedal otvorene, deti sa do školských lavíc vrátia najskôr až v septembri

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info