HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

Slovensku pomôžu korona eurofony. Na boj s krízou poputujú doposiaľ nevyčerpané financie

Veronika Remišová, Zdroj: TASR

Peniaze z eurofondov, ktoré boli pôvodne určené a viazané na iné projekty, môže Slovensko v krízovej situácii flexibilne použiť na boj s koronavírusom.

Európska komisia predstavila nový balík opatrení, ktorých úlohou je uľahčiť čerpanie európskych peňazí. Nový balík tak zavádza opatrenia umožňujúce mimoriadnu flexibilitu, ktorá zjednoduší mobilitu doposiaľ nevyužitých zdrojov z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Slovensko tak bude môcť na opatrenia proti šíreniu koronavírusu využiť finančné prostriedky z Európy v celkovej výške až 4,1 miliardy eur. Konkrétne ide o 29,57 percenta národnej alokácie, ktorá bola určená na roky 2014 až 2020.

Pre Slovensko sú to vynikajúce správy. Nevyčerpané financie vláda môže v aktuálnej krízovej situácii rýchlo a flexibilne nasmerovať tam, kde to naši ľudia a firmy najviac potrebujú,“ uviedla na margo opatrení podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí).

Financie z fondov budú môcť byť alokované najmä do tých oblastí, v ktorých koronavírus úraduje v najväčšej miere. Pomôže to najmä Bratislave, ktorá je vírusom postihnutá najviac. Za iných okolností by peniaze z fondov do najbohatšieho regiónu na Slovensku nemohli byť presmerované.

Mimoriadna flexibilita v čerpaní európskych financií bude v praxi znamenať, že členské krajiny nemusia peniaze z fondov sústrediť na oblasti, ku ktorým sa na začiatku programového obdobia zaviazali. Znamená to, že peniaze pôvodne určené na vedu a výskum môžu byť použité napríklad na oblasť zdravotníctva.

Magistrát Bratislavy zverejnil tri scenáre možného dopadu koronavírusu na hlavné mesto

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info