HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Návrh na zníženie platov ústavných činiteľov je farizejstvo

Ilustračné foto: shutterstock

Za spomenutie stojí, že mnoho zamestnancov stojacich fabrík bude poberať len 60% mzdy. A o toľko si naši predstavitelia štátu zrejme platy neznížia.

Ústavní činitelia by si mohli na obdobie krízy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu znížiť platy. Návrh plánuje predložiť predseda parlamentu Boris Kollár na sobotňajšej koaličnej rade.

Nuž, povedzme si na rovinu: Boris Kollár je milionár a zníženie platu mu nijako nepoškodí. Igor Matovič je na tom rovnako, aj keď majetok prepísal na manželku. Richard Sulík má zarobené tiež ešte z čias podnikania. A prezidentka si bude musieť vystačiť so skromnejšou garderóbou, ale jej plat by sme mohli iba závidieť.

Ďalej tu máme poslancov, ktorí okrem platu poberajú aj paušálne náhrady. Kollárov návrh tak má skôr deklaratívny charakter, ktorý ústavným činiteľom nijako nepoškodí, ani dramaticky nezníži ich životný štandard.

Trump chce Američanom posielať hotovosť

Nevieme síce, o koľko si platy plánujú ústavní činitelia znížiť, za spomenutie však stojí, že mnoho zamestnancov stojacich fabrík bude poberať len 60% mzdy. A o toľko si naši predstavitelia štátu zrejme platy neznížia.

Možno by stálo za úvahu vytvoriť z peňazí ušetrených na platoch fond, ktorý pomôže rodinám v najväčšej núdzi. A minimálne štyria najvyšší predstavitelia koalície by si to určite mohli dovoliť, keď si to už mohol koniec koncov dovoliť ešte aj exprezident Kiska, ktorý rozdával svoj plat tým najchudobnejším.

Namiesto populistických návrhov by sa exekutíva aj zákonodarcovia mali skôr sústrediť na to, ako pomôcť bežným ľuďom. Nemusia im síce rovno posielať šeky ako americký prezident Donad Trump, ale minimálne finančná podpora v podobe mimoriadnej dávky by isto pomohla. Možno len paušálne odloženie všetkých platieb, exekúcií, splátok a pod.

A to najmä v prípade, keď už Matovič avizoval možné zrušenie či prípadne posunutie 13. dôchodkov, zatiaľ čo jeho minister Naď skúma možnosti nákupu stíhačiek.

Matovičove priority sociálneho štátu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info