fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračný obrázok / Shutterstock
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

EÚ nechala Taliansko napospas pandémii „samé a bez pomoci“. Krajina sa musela obrátiť na pomoc od Ruska a Číny

Reakcia EÚ na masívne vypuknutie koronavírusu v Taliansku bola do značnej miery „neprimeraná“ a preto začalo Taliansko hľadať pomoc u iných krajín vrátane Ruska a Číny, informuje portál RT, ktorý cituje slová bývalého talianskeho ministra zahraničných vecí Franca Frattiniho.

Nové epicentrum obávanej pandémie koronavírusu, Taliansko, sa už celé týždne snaží zastaviť šírenie vírusu Covid-19. Táto choroba už v krajine zabila viac ako šesť tisíc ľudí, pričom nakazených je viac ako 60 tisíc Talianov.

„Európska únia, okrem toho, že jednoznačne podceňovala dopad vírusu, obviňovala zo súčasnej zdravotnej krízy v Taliansku nedostatky v systéme zdravotnej starostlivosti v krajine,“ vyhlásil Frattini. Podľa jeho slov EÚ, ktorá káže celoeurópsku solidaritu, preukázala svoju „pravú tvár“ v čase krízy, keď bola táto solidarita potrebná najviac.

Rakúsko zakrýva symboly EÚ, Taliansko ich nahrádza ruskou vlajkou. Západ končí a Čechov čaká veľká úloha

Situácia v ostatných hlavných štátoch EÚ, ako je Nemecko či Francúzsko, sa rýchlo zhoršila vďaka tisíckam infikovaných obyvateľov na svojej vlastnej pôde. „Každý sa sústredí na seba a problémy vo svojej krajine skôr, ako premýšľa o pomoci druhým,“ uviedla Andrea Giannottiová, výkonná riaditeľka Talianskeho Inštitútu eurázijských štúdií.

Nedostatočnú solidaritu Európskej únie potvrdil aj srbský prezident Aleksandar Vučić, ktorý vyhlásil európsku solidaritu za mýtus a zároveň ocenil Peking za jeho pomoc. Svoju vďaku prejavil po tom, ako Srbsko prijalo päť miliónov ochranných rúšok z Číny, ktoré najskôr vyžadovali od EÚ, avšak bez úspechu.

EÚ sa teraz snaží „urobiť viac“ a nejakým spôsobom „vynahradiť“ svoju počiatočnú nedostatočnú reakciu, uviedol bývalý taliansky poslanec Dario Rivolta.

Boj proti dezinformáciám zasiahol celý svet

EÚ skutočne zvýšila svoje úsilie a okrem iného pozastavilo prísny Pakt stability a rastu, ktorý reguluje rozpočtovú politiku v európskych krajinách. Frattini označil toto rozhodnutie, ktoré umožňuje Rímu konať slobodne, pokiaľ ide o rozpočtové výdavky, za „veľmi dôležité“.

„Stále to nestačí,“ podotkol Rivolta a dodal, že „momentálne tento krok nezaručuje žiadne zásadné zmeny“. „Aj keď je finančná pomoc potrebná, taktiež je potrebné zvážiť aj ďalšie veci, napríklad lekársku pomoc. Pokiaľ ide o lekárske aspekty, EÚ urobila doteraz iba jednu vec pre túto krajinu – prekážku medzi Talianskom a ostatnými krajinami.“

Podľa Giannottiho bolo v jednej chvíli Taliansko nútené poslať žiadosti o pomoc do celého sveta.

„Niektoré talianske veľvyslanectvá boli poverené rokovaním s okolitými samosprávami s cieľom nájsť akékoľvek príležitosti na získanie pomoci zo zahraničia vrátane pomoci v podobe dodávok so zariadením, ktoré Taliansko nemá.“ Rusko a Čína boli medzi tými krajinami, ktoré na žiadosť o pomoc odpovedali ihneď.

Ako vás môžu okuliare zachrániť pred koronavírusom?

Moskva pripravila celkovo deväť nákladných lietadiel s núdzovou pomocou, dodala životne dôležité lekárske vybavenie či materiál a poslala do Talianska skúsených špecialistov na infekčné choroby, ako aj vojenských lekárov, ktorí budú nasadení do najviac postihnutých regiónov v krajine.

Frattini vďačne vyhlásil, že pomoc je nanajvýš dôležitá: „To, čo pre nás urobilo Rusko, dokonca aj Čína, nie je porovnateľné s tým, čo pre nás urobili iné krajiny alebo s tým minimom, čo pre nás urobila EÚ.“

„Táto pomoc slúži ako gesto solidarity v čase európskych sankcií voči Moskve,“ uviedol Giannotti. Poskytnutie pomoci aj napriek skutočnosti, že sa situácia v Rusku ešte môže zhoršiť“ je jasným signálom a dôkazom toho, že Moskva je pripravená urovnávať problémy s Európou v časoch najväčšej potreby spolupráce.

Španielska armáda nachádza v domovoch dôchodcov zanedbané, opustené a často aj mŕtve telá pacientov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info