fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Autá jazdia na ceste Bismarckstrasse, ktorá je vstupnou bránou do nemeckej metropoly počas pracovného dňa v Berlíne 24. marca 2020. / TASR (AP)
ZAHRANIČIE

Aj Nemci utekajú domov. Denne sa vráti jedno malé mesto. 

Podľa Nemeckej spolkovej vlády sa v súčasnosti každý deň vracia zo zahraničia do Nemecka v priemere 10 000 Nemcov.

„Od minulého utorka priviezli úrady zo zahraničia lietadlami viac ako 120 000 nemeckých turistov, „ uviedla v pondelok hovorkyňa zahraničného úradu Maria Adebahr. Požiadala o trpezlivosť, lebo návratová kampaň je čoraz ťažšia, nakoľko intenzita komerčnej leteckej dopravy naďalej klesá. Počet charterových letov, ktoré hradí spoloková vláda, sa bude pravdepodobne ešte zvyšovať. Doteraz bolo uskutočnených približne 40 charterových letov s cieľom vyzdvihnúť turistov a naplánovaných je zatiaľ ešte ďalších 35.

„Na rozdiel od začiatkov repatriácie, teraz sú presuny obyvateľstva koordinované aj na európskej úrovni a lety musia byť registrované v Bruseli,“ uviedol Adebahr pre agentúru Reuters. Takmer pri každom lete zo svetových destinácií sú aj občania iných krajín EÚ, ktorí potom ďalej pokračujú z Nemecka do svojich krajín.

Medzitým priletelo domov z Egypta 30 000 Nemcov, 3 000 z Dominikánskej republiky, 6 000 z Maroka a 1 500 z Tuniska. Z Južnej Afriky sa vrátilo 7 000 Nemcov, 29 000 Nemcov prišlo z Turecka a 30 000 zo Španielska. Veľa Nemcov v súčasnosti ešte pôsobí vo viacerých krajinách, od Argentíny, Ekvádoru, Gambie po Filipíny a Nový Zéland.

Federálna vláda pôvodne poskytla 50 miliónov eur na najväčšiu repatriačnú kampaň v histórii Spolkovej republiky.

Viac ako 100 000 ľudí sa vyliečilo z koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info