fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Na snímke policajti NAKA odvádzajú zadržaného sudcu Dušana. S z policajnej stanice v Nitre 11. marca 2020. / TASR
KAUZY SLOVENSKO

Obvinený sudca Srogončík usporil viac, než mohol zarobiť

V majetkovom priznaní jedného zo sudcov zadržaných minulý týždeň počas akcie Búrka sa našli prinajmenšom pochybnosti. Ide o predsedu Okresného súdu Bratislava V Dušana Srogončíka. Správu zverejnil portál aktuality.sk.

Petržalský sudca Srogončík podľa svojich priznaní ušetril podozrivo veľa zo svojho platu, a to od roku 2011. V priznaní za rok 2018 vykázal plat 37 686 eur, pričom od predchádzajúceho roku narástli jeho úspory o 31 594 eur. V predchádzajúcich dvoch rokoch dokonca ušetril viac, ako zarobil.

V roku 2017 deklaroval zárobok 37 686 eur, no ušetril 54 542 eur. Z hľadiska sporenia bol podľa priznaní pre Srogončíka najúspešnejší rok 2016. Vtedy sa mu podarilo získať až 71 107 eur, pričom z funkcie sudcu mal príjem necelú polovicu – 36 932 eur.

Sudca v reakcii uviedol, že v priznaniach je nezrovnalosť a interpretácie je nesprávna. Závratné sumy vraj neušetril a ide o chybu pri vypĺňaní majetkového priznania. „Z majetkových priznaní sudcu vyplýva, že pokiaľ ide o vami uvádzané sumy za príslušné roky, nie sú v celom rozsahu prírastkami za celý rok. Ide o súčet úspor za rok, za ktorý sa majetkové priznanie podáva, a zostatku úspor za predchádzajúce roky,“ spresňuje hovorca súdu Pavol Adamčiak.

Aktuality.sk ešte pripomínajú, že petržalský sudca proste položku o úsporách za roky 2011 až 2015 zbytočne kopíroval z predchádzajúceho majetkovho priznania. Týmto postupom vraj zmiatol aj súdnu radu.

Srogončíka zadržala Národná kriminálna agentúra počas akcie Búrka spolu s ďalšími 12 sudcami. Je podozrivý z manipulácie prideľovania spisov na petržalskom súde, ktorému šéfoval. Obvinili ho zo zneužitia právomoci. Je stíhaný na slobode.

Viac ako 100 000 ludi sa vyliecilo z koronavirusu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info