Potrebujeme zvýšiť možnosť testovania na COVID-19, žiadajú Vallo a Droba
20 | 03 | 2020 I TASR

Ak chceme naďalej udržať chod kľúčových služieb pre svojich obyvateľov, potrebujeme výrazne zvýšiť možnosť testovania na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Spoločne to tvrdia primátor Bratislavy Matuš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, ktorí preto adresovali nastupujúcej vláde Igora Matoviča (OĽaNO) výzvu, aby sa s masívnejším testovaním začalo čo najskôr.


"Tak ako sme podávali pomocnú ruku odchádzajúcej vláde, chceme podať pomocnú ruku aj novej vláde a chceme byť maximálne súčinní pri spomaľovaní šírenia nového koronavírusu. Robíme to od samého začiatku," deklaruje Vallo. Je presvedčený, že aj vďaka opatreniam, ktoré sa urobili na úrovni BSK, hlavného mesta aj bratislavských mestských častí ešte pred tým, než začal konať štát, tak pomohli pri spomaľovaní šírenia nového koronavírusu.

Vallo spoločne s predsedom BSK Drobom však spoločne upozorňujú, že ak má byť naďalej udržaný chod kľúčových služieb pre obyvateľov a majú byť chránené najzraniteľnejšie skupiny ľudí, je nevyhnutné výrazne zvýšiť testovanie na nákazu novým koronavírusom.

Kollár pre mimoriadnu situáciu vyzýva opozíciu a koalíciu na spoluprácu
Ľudia od novej vlády a parlamentu neočakávajú plané reči, ale rázne skutky a zmenu. Dôležité je, aby sa vládna koalícia aj opozícia spojili aj v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu na Slovensku. Zdôraznil to nový... Čítať ďalej
20 | 03 | 2020 | TASR


"Uvedomujeme si, že nová vláda nastupuje v ťažkej situácii. Je preto dôležité, aby mala čo najlepší obraz o situácii a vedela okamžite reagovať na priority. Medzi ne podľa nás musí jednoznačne patriť masívnejšie testovanie," uviedol Droba. Spolu s primátorom Bratislavy vyzýva nastupujúcu novú vládu Matoviča a najmä dotknutých ministrov, ktorí sa riešením tejto krízy budú zaoberať, aby Slovensko testovalo v omnoho vyšších počtoch.

Droba a Vallo za najakútnejšiu vnímajú potrebu zabezpečiť rýchlotestovanie pre ľudí z kľúčových zložiek, či už v rámci bezpečnosti, zdravotníctva, sociálnych služieb alebo z krízových štábov. "Lekári, policajti, hasiči, personál v službách pre seniorov musia mať túto možnosť, aby kľúčové zložky neskolabovali," tvrdia.

V piatok pribudlo na Slovensku 14 pozitívnych prípadov koronavírusu
V piatok pribudlo na Slovensku 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19. Čítať ďalej
20 | 03 | 2020 | SITA


Za rovnako dôležité považujú rýchlotestovanie nových klientov v sociálnych zariadeniach pre seniorov, aby ostatní klienti, ktorí sú najzraniteľnejšou skupinou, boli chránení. Zhodli sa aj na potrebe testovania pre ľudí bez domova, v prípade ktorých neexistuje možnosť domácej karantény, a preto najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu ochorenia, je podľa nich práve rýchlotestovanie. Rovnako aj zabezpečenie následnej starostlivosti pre tých, u ktorých by sa výskyt potvrdil.

Končiaci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlásil po štvrtkovom (19. 3.) rokovaní vlády, že žiadna krajina nie je schopná otestovať celú populáciu na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, a ani žiadna krajina tak podľa jeho slov nerobí. Rozsah testovania podľa Pellegriniho musia zvažovať odborníci a je realizovaný v takej miere, akú požadujú úrady a nemocnice.

"Nemyslím si, že je správne testovať niekoho, kto má len pocit, že by mohol byť ohrozený, a chce dobre spať. Tých setov nie sú desaťtisíce a my nemôžeme plytvať testmi len pre niekoho komfort a nemať ich pre pacientov, ktorí to budú potrebovať," povedal Pellegrini. Rýchlotesty, ktoré sa priviezli na SR, podľa Pellegriniho nebudú slúžiť na plošné testovanie Slovákov, ale používať sa podľa jasne stanovených pravidiel.

PREDSEDOM PARLAMENTU SA STAL BORIS KOLLÁR
Predsedom Národnej rady (NR) SR sa stal líder Sme rodina Boris Kollár. V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 106 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. Kollár, ktorý sa stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, nahradil vo funkcii šéfa NR... Čítať ďalej
20 | 03 | 2020 | TASR