HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecká polícia vykonáva razie po celej krajine spojené s neonacistickým hnutím Reichsbürger

Ilustračný obrázok / Fotokoláž

Nemecká polícia vedie celonárodné razie v domácnostiach lídrov antisemitského krajne pravicového hnutia s názvom Reichsbürger, ktoré má momentálne okolo 19 000 členov, informuje BBC.

Neonacistická propaganda a strelné zbrane boli zadržané pri raziách po celom území Nemecka. Cieľová skupina „Spojené nemecké národy a kmene“ je súčasťou Reichsbürger, ktorého členovia odmietajú nemecký štát ako právnickú osobu.

Nemecké ministerstvo vnútra uviedlo, že krajina bude bojovať proti rasizmu „aj v čase krízy“. Vyhlásenie hovorcu ministerstva, Stevea Altera, bolo odkazom na pandémiu koronavírusu, ktorá vyvolala zatvorenie nemeckých škôl, podnikov a verejných podujatí.

Vojna teraz nehrozí! Armády by boli pravdepodobne takisto zdecimované koronavírusom

Odhaduje sa, že v Nemecku má hnutie Reichsbürger 19 000 členov. Cielené osoby sú podozrivé zo šírenia rasistických hrozieb a propagandy. Je to po prvýkrát, čo minister vnútra „zaútočil“ na hnutie Reichsbürger.

Ozbrojený muž, ktorého činné orgány spojili s autorizovaním neonacistických konšpiračných teórií, zavraždil v západnom meste Hanau deväť ľudí inej rasy či národnosti. V októbri 2017 bol člen Reichsbürgeru odsúdený na doživotie za vraždu policajta z roku 2016.

Štvrtkové razie boli posledným veľkým krokom proti krajne pravicovým hnutiam v Nemecku. Úrady tiež systematicky kontrolovali časť krajne pravicovej politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a zakázali neonacistickú skupinu Combat 18.

Členovia Reichsbürgeru netolerujú povojnovú nemeckú spolkovú republiku, pretože ju považujú iba za nejakú súkromnú spoločnosť. Veria v pokračujúcu existenciu tretej ríše a popierajú minulú existenciu holokaustu.

Počet obetí v Taliansku v dôsledku koronavírusu už prerástol Čínu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info