HLAVNÝ DENNÍK
KRIMI SLOVENSKO

V kauze prípravy vraždy podnikateľa rozhodnú o druhom z dvojice súdených bratrancov na Najvyššom súde

TASR

Najvyšší súd SR by mal v stredu rozhodovať o odvolaní Jaroslava D., ktorý je súdený za prípravy vraždy spoločníka v podnikaní.

Odvolací súd už v tomto prípade rozhodol o jeho bratrancovi Michalovi Dunajovi, ktorému vo februári potvrdil vinu za to, že svojmu bratrancovi nezákonne zabezpečil zbraň na pripravovaný skutok. Dunaj si tak podľa právoplatného verdiktu odpyká trest 12 rokov väzenia v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.

V prípade Jaroslava D. súd vtedy skonštatoval, že jeden z jeho obhajcov mu vypovedal plnomocenstvo pre nedodržanie finančných záväzkov. Obžalovaného v trestnom konaní zastupovala aj druhá obhajkyňa, tá sa však ospravedlnila zo zdravotných dôvodov. Jaroslava D. tak najvyšší súd vylúčil na samostatné konanie.

Slušní sudcovia požadujú rozbitie korupčnej siete svojich kolegov

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici uznal ešte v novembri minulého roku v kauze prípravy úkladnej vraždy a nedovoleného ozbrojovania za vinných Jaroslava D. z Popradu a jeho bratranca Michala Dunaja z Ružomberka. Jaroslavovi D. vymeral súd 11 a Michalovi Dunajovi 12 rokov odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Obaja obžalovaní sa následne voči verdiktu odvolali.

Dvojicu stíhal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry SR v súvislosti so zámerom 34-ročného Jaroslava usmrtiť svojho spoločníka Milana Mláku pre finančné a osobné nezhody v podnikaní vo firme v Poprade.

Jaroslav sa v roku 2018 snažil na likvidáciu spoločníka získať samopal a 43-ročný Michal mu ho zabezpečil cez svojho známeho aj s 36 nábojmi. Išlo o zbraň s odstráneným výrobným číslom, samopal vzor 58, za ktorý Jaroslav zaplatil príbuznému tisíc eur.

Jankovská vraj ministrovi „do očí prisahala,“ že s Kočnerom nikdy nekomunikovala

Na pojednávaní pred prvostupňovým súdom Jaroslav a Michal popreli, že išlo o prípravu vraždy. Podľa Jaroslava on sám nemal na vraždu motív a zbraň mala slúžiť iba na ďalší predaj. Záujem o samopal údajne prejavil istý Poliak, no pre cenu od obchodu odstúpil. Michal o plánovanej vražde podľa súdu vedel, svedkovia a dôkazy boli proti nim.

Jaroslava odsúdili aj za zločin marenia spravodlivosti. Pred policajnou prehliadkou istého zariadenia v Bratislave totiž zavolal kamarátovi, aby samopal a náboje odniesol z objektu, kde mal zbraň ukrytú. Michal bol zase už v minulosti odsúdený za krádež, trest pre neho bol preto súhrnný.

Koronavírus potvrdili u poslanca mesta Giraltovce, do karantény ide aj primátor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info