HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Vedci tvrdia, že ľadovce Grónska a Antarktídy sa topia šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch

Topiaci sa ľadovec na Antarktíde. Foto:TASR/AP

Podľa novej správy sa ľadové pláty v Grónsku a na Antarktíde v dôsledku stúpajúcich teplôt topia šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch. Informuje portál euronews.

Od roku 1992 do roku 2017 stratili tieto dve ľadové masy viac ako 6 biliónov ton ľadu, čím zvýšili hladinu morí v priemere takmer o 18 milimetrov.

Vedúci štúdie, profesor Andrew Shepherd z University of Leeds, uviedol: „Tri štvrtiny straty ľadu sú spôsobené tým, že vody v okolí Grónska a Antarktídy sú príliš teplé. Teploty sa pohybujú iba okolo pol stupňa Celzia nad bodom mrazu, čo stačí na to, aby sa ľadovce destabilizovali a roztopili viac ľadu do mora.“

Antarktída dosiahla rekordnú teplotu 20,75 °C

Vedci tvrdia, že rýchlosť topenia sa riadi modelom „najhoršieho scenára“ a bez podstatného zníženia emisií uhlíka by mohlo byť v nasledujúcich 80 rokoch ohrozenych záplavami približne 400 miliónov ľudí.

„Tieto modely boli zdá sa príliš konzervatívne, pretože boli prekonané v posledných 20 až 30 rokoch, takže namiesto zvýšenia hladiny mora o 50 cm by sme mali očakávať ďalších 15 alebo 20 cm.

To ľudí prinúti vybudovať vyššiu protipovodňovú ochranu v najbližsích desaťročiach. Plány sa už pripravujú “ povedal Shepherd.

„Sme tiež uprostred stavu klimatickej núdze, ktorá ovplyvní životy mladých ľudí, avšak ešte stále by sme mohli podniknúť kroky, ktorými by sme túto globálnu hrozbu zastavili. Dúfajme teda, že vlády dajú na stôl peniaze na vyriešenie tohto problému pre budúce generácie.“

Európa zažíva najteplejšiu zimu v histórii

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info