Potravinári žiadajú Matečnú o koordinovanie aktivít pre plynulé zásobovanie potravinami
14 | 03 | 2020 I SITA

Potravinárska komora Slovenska (PKS) pripravila návrh opatrení a konkrétnych krokov, ktoré je potrebné v najbližšom období vykonať na to, aby bola zabezpečená plynulá zásoba potravín v obchodoch.


Slovensko by sa tak pripravilo na všetky možné alternatívy v dôsledku ďalšieho vývoja nákazy v Slovenskej republike, ale aj ostatných krajinách Európskej únie. "Návrh týchto opatrení zaslala komora ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriele Matečnej s výzvou na zriadenie Krízového štábu na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR," uviedli potravinári v tlačovej správe.

V súvislosti s prijatými opatreniami nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, podľa PKS vyvstávajú viaceré oblasti, ktoré bude nevyhnutné v najbližších dňoch riešiť z pohľadu plynulého zabezpečenia zásobovania potravinárskych podnikov surovinami a zásobovania obchodov potravinami.

Rozhodovanie ústavného súdu o sudcoch je raritou. Prioritou skúmania je ústavnosť konania
Rozhodovanie Ústavného súdu SR o súhlase s väzobným stíhaním sudcov je raritou. Odborníci na ústavné právo si obdobnú situáciu, kedy by sa rozhodovalo o viac ako desiatke sudcov, nepamätajú. Čítať ďalej
14 | 03 | 2020 | SITA


"Evidujeme zvýšený záujem o určité výrobky zo strany zahraničných odberateľov, ktoré niekoľkonásobne presahujú mesačné množstvá daných výrobcov," tvrdí PKS. Prevádzkovatelia potravinárskych podnikov potrebujú urýchlene zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok, najmä rúšok, pre svojich zamestnancov. "Zároveň bude potrebné riešiť situáciu s nedostatkom pracovnej sily v dôsledku práceneschopnosti zamestnancov a OČR súvisiacich s uzatvorením škôl a škôlok na celom území Slovenskej republiky," upozorňuje PKS.

Komora považuje za absolútne kľúčové to, aby sa prevádzkovateľom potravinárskych podnikov proaktívne oznamovali všetky opatrenia, ktoré majú vplyv na plynulé zásobovanie a výrobu. Ide o opatrenia, ktoré sa týkajú prepravy surovín a tovarov, ale aj osôb, ktoré sa v dôsledku plnenia pracovných povinností presúvajú cez hranice Slovenskej republiky, ako aj opatrenia prijímané najmä susednými štátmi.

"Plne si uvedomujeme, že v súčasnej situácií je absolútne kritické udržanie potravinárskej výroby a plynulé zásobovanie potravinami obyvateľov Slovenskej republiky. Potravinárske podniky v súčasnosti disponujú dostatočnými zásobami potravín a sú schopné pokrývať požiadavky svojich odberateľov," dodala PKS.

Británia si z koronavírusu nič nerobí, podľa vlády je vraj ešte priskoro na opatrenia
Podľa hlavného poradcu Johnsonovej vlády pre vedu by nebolo správne, keby sa zavádzali tvrdšie opatrenia už teraz. Človek, ktorého názormi sa evidentne Johnson riadi, sa najviac obáva toho, aby ľudia doma neprepadávali depresiám. Čítať ďalej
14 | 03 | 2020 | SITA