HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia si z koronavírusu nič nerobí, podľa vlády je vraj ešte priskoro na opatrenia

Ilustračné foto / AP Photo/Frank Augstein/TASR

Podľa hlavného poradcu Johnsonovej vlády pre vedu by nebolo správne, keby sa zavádzali tvrdšie opatrenia už teraz. Človek, ktorého názormi sa evidentne Johnson riadi, sa najviac obáva toho, aby ľudia doma neprepadávali depresiám.

Údiv na strane odborníkov a otázky zo strany britských občanov vzbudzuje prístup vlády britského premiéra Borisa Johnsona k boju proti koronavírusu.

Zatiaľ čo väčšina iných krajín, ktorá je epidémiou postihnutá zhruba rovnako alebo aj menej ako Británia, zatvára školy, hranice a žiada občanov, aby zostali pokiaľ možno stále doma, v Británii nič z toho nevidno. S tým nie je spokojný už ani tieňový labouristický minister zdravotníctva Jon Ashworth, ktorý už v piatok Johsonovu vládu vyzval, aby v záujme „udržania si dôvery verejnosti“ zatiaľ aspoň dôveryhodne vysvetlila, prečo má k záležitosti takýto – podľa mnohých odborníkov laxný a nezodpovedný – prístup.

„Mojou veľkou obavou je, že sa ľudia začínajú obávať toho, aké signály vysiela naša vláda, a asi dosť dobre nerozumejú, prečo zatiaľ neboli zavedené prísnejšie opatrenia – na ten spôsob, ako to vidíme v Španielsku, Írsku, Francúzsku a v ďalších krajinách,“ vyhlásil v piatok Ashworth.

Čoskoro bude tisíc nakazených, pandémia môže byť aj päť mesiacov

Obavy sa v sobotu pre BBC snažil zmierniť hlavný vedecký poradca Johnsonovej vlády Patrick Vallance, jeho odpovede však pravdepodobne vyvolajú údiv u nejedného odborníka zo štátov kontinentálnej Európy, kde je zhoda na potrebe prijímať a presadzovať tvrdé opatrenia.

Podľa Vallanceho britské počítačové modely ukazujú, že krajina je teraz ešte len v úvodnom štádiu šírenia nákazy, epidémia sa začne prudko šíriť o štyri týždne a svoj vrchol dosiahne medzi desiatym a štrnástym týždňom odteraz. Preto by podľa neho nebolo správne, keby vláda vyzývala občanov na separáciu a na zotrvávanie vo svojich domovoch už teraz.

Vallance sa totiž zrejme najviac zo všetkého obáva javu zvaného „samoizolačná únava“ a toho, že občania by pri príliš dlhej izolácii mohli prepadávať depresiám.

Počet obetí koronavírusu v Taliansku stúpol za jediný deň o 250

Vallance tvrdí, že sa o tom zhováral aj so šéfom britského zdravotníckeho systému Chrisom Whittym, a ten s jeho názormi údajne súhlasí.

Vyzerá to, že sa nimi zatiaľ riadi aj Johnsonova vláda, ktorá napriek tomu, že v krajine zaznamenali už 11 úmrtí a majú evidovaných 802 nakazených, neprijala zatiaľ v podstate žiadne relevantnejšie opatrenia proti šíreniu nákazy a, naopak, vysvetľuje občanom, že zatiaľ úplne stačí, ak si budú poriadne umývať ruky mydlom, a zostanú radšej týždeň doma, ak začnú mať ťažký kašeľ a teplotu.

Hlavný vládny poradca pre oblasť vedy a tiež šéf britského zdravotníckeho systému sú tiež proti tomu, aby sa v tejto fáze zakazovali akékoľvek verejné zhromaždenia či akcie. Britská vláda dokonca zatiaľ ani nežiada občanov, aby zachovávali od seba akýkoľvek odstup.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky mediálnej spoločnosti BBC.

Všetci členovia rumunskej vlády pôjdu do karantény

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info