USA začali s odsunom vojakov z Afganistanu s cieľom prinavrátiť mier
10 | 03 | 2020 I Imrich Kovačič / SITA

Spojené štáty začali s odsunom svojich vojakov z Afganistanu. Je to súčasť dohody s militantným hnutím Taliban, ktorej cieľom je prinavrátiť krajine mier.


USA súhlasili, že znížia počet svojich vojakov z približne 12-tisíc na 8 600 do 135 dní od podpísania dohody.

Stiahnutie jednotiek bolo jednou z podmienok uzavretia historickej mierovej dohody, ktorú USA a Taliban podpísali 29. februára. Afganská vláda nie je jej súčasťou, s Talibanom by však mala viesť mierové rokovania.

Afganský prezident Ašraf Ghaní spočiatku povedal, že neprepustí väzňov z hnutia, čo má byť podmienkou vedenia rozhovorov s militantnou skupinou. Podľa najnovších správ sa však prezident nakoniec rozhodol vydať dekrét, v ktorom tento týždeň schváli prepustenie najmenej tisícky členov Talibanu.

Ghaní v pondelok zložil prezidentský sľub a odštartoval tak svoje druhé funkčné obdobie. Súčasne s ním tak však spravil aj jeho politický rival Abdulláh Abdulláh, čo by mohlo skomplikovať ďalší vývoj udalostí.

Venezuelský požiar vo veľkosklade zničil tisíce volebných prístrojov, údajne neide o náhodu
Požiar vo veľkosklade v blízkosti hlavného mesta Caracas zničil väčšinu volebných prístrojov, ktoré sa mali používať v tohtoročných voľbách do Národného zhromaždenia, informuje BBC. Čítať ďalej
10 | 03 | 2020 | Timotej Dudka