HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Zruší Mihál 13. dôchodky?

Na snímke poslanci Národnej rady SR, zľava Alan Suchánek, Viera Dubačová, Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Martin Poliačik a Jozef Mihál počas zasadnutia mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 18. februára 2020. / FOTOKOLÁŹ (TASR)

Vyzerá to tak, že na poste štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny by sa pod J. Mihálom mohol objaviť pokojne aj šéf strany Spolu Miroslav Beblavý.

Do strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa vracia jej dlhoročný člen, ekonomický liberál Jozef Mihál. Ide o jedného z poslancov, ktorí spolu s Miroslavom Beblavým (PS/Spolu) blokovali schôdzu, na ktorej sa nakoniec predsa len úspešne podarilo prijať zákon garantujúci 13. dôchodky.

Aj keď oficiálny záujem o ministrerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zatiaľ strana SaS neprejavila, rokovania o zložení budúcej vlády zatiaľ nie sú uzatvorené. Sulík stále otvorene deklaruje záujem o ministerstvo financií (pre seba) a ministerstvo školstva (B. Gröhling). Opätovný vstup J. Mihála do SaS však navodzuje domnieku, že sa mohlo hovoriť aj o možnosti obsadenia ministerstva práce.

Čo ich tak ženie? Na ministerstve dopravy krátko po voľbách skartujú dokumenty

Kuloárne informácie dokonca hovoria o tom, že ak by sa strany dohodli na obsadení ministerstiev vrátane štátnych tajomníkov, teda bez krížovej kontroly, na poste štátneho tajomníka pod J. Mihálom by sa mohol objaviť šéf strany Spolu Miroslav Beblavý. Ide však iba o neoverenú konštrukciu politických pozorovateľov, ale vylúčené to nie je.

Išlo by nielen o Mihálovu „vďaku“ svojmu bývalému straníckemu šéfovi, s ktorým v palamente strážil tortu, ale aj o posilnenie liberálov v budúcej vláde. Pripomeňme, že práve M. Beblavý už robil štátneho tajomníka na tomto ministerstve Ľudovítovi Kaníkovi, ktorého mnohí, a to nie bezdôvodne, prezývajú „sociálny netvor“.

Samotné 13. dôchodky pritom stále čakajú na ne/schválenie prezidentkou republiky Zuzanou Čaputovou. „V týchto dňoch sú prioritou povolebné rokovania o zostavení novej vlády. V súvislosti s 13. dôchodkami pani prezidentka dôkladne zvažuje všetky právne, ekonomické aj sociálne aspekty. Svoje rozhodnutie oznámi v priebehu budúceho týždňa,“ informoval o postupe hlavy štátu ešte 4. marca jej hovorca Martin Strižinec.

Lipšic s Grendelom chcú vytvoriť novodobú inkvizíciu

Za trináste dôchodky v hlasovaní číslo 14., hlasovalo 88 poslancov, proti nebol žiadny poslanec ani sa žiadny zákonodarca nezdržal hlasovania.

Uzákonenie trinástych penzií podporili poslanci za Smer, SNS, ĽSNS a hnutie Sme rodina. Novelu zákona parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Trinásty dôchodok má byť vo výške súčasného priemerného dôchodku, teda 460,40 eura a predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eura.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info