HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Prípravy Brexitu stoja vládu viac ako 5 miliárd eur

Ilustračné foto / Pixabay

Vládne ministerstvá vynaložili viac ako päť miliárd eur na prípravy Spojeného kráľovstva na odchod z EÚ, informuje BBC.

Národný kontrolný úrad uviedol, že tento údaj zahŕňal výdavky na zamestnancov, externé poradenstvo a reklamu. Hovorca štátnej pokladnice uviedol, že vláda poskytla „všetky potrebné prostriedky“ na zabezpečenie toho, aby krajina bola pripravená na odchod z EÚ.

Vládna agentúra NAO vo svojej správe zdôraznila, že sa nevyjadruje k tomu, či výdavky predstavovali skutočnú finančnú hodnotu. Zdôraznila tiež, že údaje predstavujú „minimálnu odhadovanú úroveň výdavkov“ z dôvodu „obmedzení“ v údajoch poskytnutých ministerstvami.

V správe výdavkov sa zistilo, že ministerstvo vnútra, ministerstvo financií, colná správa a oddelenie životného prostredia vynaložili viac ako polovicu z päť miliárd eur na prípravy Brexitu.

Učiteľ v Británii dostal zákaz učiť po tom, ako okomentoval vagínu jednej zo žiačok

Zo štátnej pokladnice bolo vynaložených najmenej 2,2 miliardy eur na personálne zabezpečenie. NAO uviedlo, že počet zamestnancov dosiahol vrchol v októbri 2019, keď na plánovaní Brexitu pracovalo 22 000 štátnych zamestnancov.

Náklady na reklamu, budovanie nových systémov a ďalšie služby predstavujú minimálne 1,7 miliardy eur vrátane výdavkov ako 325 miliónov eur na vyrovnanie dlhu EÚ a 79 miliónov eur na operáciu Brock, systém riadenia dopravy, ktorý sa má použiť v Kente.

Suma 2,2 miliardy eur tiež zahŕňa 53 miliónov eur vynaložených na vládnu kampaň „Pripravte sa na Brexit“. Začiatkom tohto roka NAO vyhlásilo, že „nie je jasné, či kampaň viedla k výrazne lepšej príprave verejnosti“. Odbornosť a externé poradenstvo stoja 330 miliónov eur, zatiaľ čo organizácie miestnej správy dostali 119 miliónov eur.

Vládne ministerstvá tiež vykázali straty v súvislosti s Brexitom vo výške 105 miliónov eur vrátane 57 miliónov eur vyplatených trajektovým spoločnostiam a 38 miliónov eur spoločnosti Eurotunnel.

Ukrajinský šachový šampión a jeho priateľka nájdení mŕtvi po otrávení rajským plynom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info