HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Európa zažíva najteplejšiu zimu v histórii

Vedci tvrdia, že Európa zaznamenala najhorúcejšiu zimu od začiatku záznamenávania, píše portál euronews.

Od začiatku decembra do konca februára bola priemerná teplota mimoriadnych 3,4 stupňov Celzia nad normou z rokov 1981 – 2010 a až o 1,4 stupňov vyššia ako predchádzajúci rekord z rokov 2015 – 2016.

„V porovnaní s predchádzajúcimi zimami táto bola nezvyčajne teplá,“ hovorí Carlo Buontempo, riaditeľ ústavu Copernicus. „Tieto zmeny pozorujeme z roka na rok, najmä v trópoch, ale je skutočne výnimočné, ako veľmi teplá a mierna táto zima pre Európu bola.“

Antarktída dosiahla rekordnú teplotu 20,75 °C

Vzostup priemernej teploty nie je len kvôli globálnemu otepľovaniu

Údaje Európskej únie o klimatických zmenách Copernicus sa datujú od roku 1855. Hovorí sa, že sezónne teploty sa medziročne veľmi často menia.

„1924-25 bol rok podobne teplý, pár stupňov nad štandard v danom čase. Takže môžete mať variácie o niekoľko stupňov nad východiskovou hodnotou a môžete očakávať, že niektoré z nich budete mať každých 50 – 100 rokov, ale sú súčasťou prirodzenej variability,“ hovorí Buontempo.

„Vieme, že klíma má vplyv na takmer všetky naše aktivity, ale až keď vidíte tieto veľké anomálie z prvej ruky, naozaj pochopíte, čo to znamená,“ hovorí Buontempo.

Spojenci tlačia na Trumpa. Musí uznať, že globálne otepľovanie ohrozuje Arktídu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info