HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk rezignuje druhýkrát

Oleksij Hončaruk/foto:TASR/AP

Predseda vlády Oleksij Hončaruk podal svoju rezignáciu už druhýkrát za dva mesiace. Prezident Volodymyr Zelenskiy mu chcel dať druhú šancu. Informuje DW.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk predložil v utorok svoju rezignáciu už druhýkrát. Zákonodarcovia vládnucej strany sa v stredu rozhodnú, či ju prijmú počas mimoriadneho zasadnutia. V rámci zmeny kabinetu by bolo možné nahradiť aj ministra financií a ministra zahraničných vecí.

Hončaruka nahradí podpredseda vlády Denys Šmygal, predtým ako sa minulý mesiac ujal funkcie vicepremiéra, pôsobil ako vedúci regionálnej správy v Ivano-Frankovskom regióne na západe Ukrajiny, .

Ukrajina: Lietadlo havarované v Iráne mohla zasiahnuť raketa ruskej výroby

Hončaruk ani prezident Volodymyr Zelenskyj situáciu nekomentovali. Nie je jasné, čo viedlo Hončaruka k tomu, aby podal rezignáciu druhýkrát.

Hončaruk sa pokúsil opustiť svoju funkciu prvýkrát v januári po tom, čo sa na verejnosti objavila nahrávka, v ktorej údajne nazval prezidenta „laikom“ v ekonómii. V tom čase odmietol Hončarukovu rezignáciu a uviedol, že je ochotný dať mu druhú šancu. Dodal, že nie je čas politicky otriasať Ukrajinou.

Zelenskyj je bývalý komik ktorý pred nástupom do funkcie v roku 2019 nemal žiadne politické skúsenosti. V minuloročných aprílových prezidentských voľbách zvíťazil ako politický outsider, ktorý sľúbil, že zakročí proti korupcii. Odvtedy ratingy jeho vlády klesli, a to najmä po dohode o ukončení bojov proti ruským separatistom vo východnej časti Donbasu.

UKRAJINA: Erdogan odsúdil ruskú anexiu Krymu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info