HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Koalícia ešte neexistuje, ale partneri sa už hádajú ako psy

Na snímke zľava líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ďalej líder OĽaNO Igor Matovič, predseda strany Za ľudí Andrej Kiska a predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík / Fotokoláž / Redakcia (TASR)

Povolebná realita ukázala medzi stranami možnej koalície veľké trecie plochy.

Kiska by chcel ideálne koalíciu bez Kollára. Sulík chce ministerstvo financií za každú cenu a tiež má problém s Kollárom, či jeho nápadmi. Kollár trvá na programe výstavby nájomných bytov, nech si každý hovorí, čo chce.

Aj taká je povolebná realita, ktorá predchádza skladaniu vlády.

Utorňajšie stretnutia a tlačové besedy naplno odhalili, že potenciálna koalícia má medzi sebou veľké množstvo rozporov a trecích plôch. „Richard Sulík sa mýli, ako sa mýlil pri eurovale, a ako sa mýlil aj pri tom kolečku jeho odvodovom,“ povedal napríklad Boris Kollár po prijatí u prezidentky. Narážal pritom na Sulíkov odpor voči ekonomickým plánom hnutia Sme rodina.

Kollár neveľmi vonia aj Kiskovi, ktorý stále opakuje, ako by mala mať budúca koalícia nespochybniteľný morálny kredit. Narážal tak zrejme na jeho pochybnú minulosť a kontakty s členmi podsvetia. Áno, ten Kiska, ktorého firmu usvedčili z daňových podvodov a ktorý ešte stále rieši kauzu s pozemkami. A zároveň ten istý Kiska, o ktorom ešte len nedávno možný budúci premiér Igor Matovič povedal, že robí neúprimnú politiku. Tak aj dopadol.

Podľa Matoviča má strana Za ľudí pred vstupom do koalície isté obavy

Možno aj preto líder strany Za ľudí nominoval do vyjednávacieho tímu o novej koalícii Matovičovu „kamarátku“ Veroniku Remišovú, aby to bolo ešte veselšie. Koniec koncov, on sa sám chystá z veľkej politiky vypadnúť a stiahnuť sa do Popradu, tak prečo nie.

A do toho ešte vstupujú vnútrostranícke boje. Potenciálny kandidát na ministra obrany Jaroslav Naď (Sme rodina *oprava: omylom sme tu v texte uviedli člena OĽaNO Jaroslava Naďa, ako člena hnutia Sme rodina… za omyl sa ospravedlňujeme) sa už stihol vyžalovať médiám v súvislosti s uprednostnením Milana Krajniaka. Lucia Ďuriš Nicholsonová zasa urazená ostáva v Bruseli, lebo SaS nedostane miesto predsedu parlamentu, ktoré tak veľmi chcela.

A do toho všetkého vstupuje jasná vnútorná nesúdržnosť budúceho poslaneckého klubu OĽaNO, ktorý je mixom liberálov, ultrakonzervatívnych kresťanov a aktivistov. Nasmieme však zabudnúť na to, že programové vyhlásenie vlády má byť postavené na Matovičovej internetovej ankete, ktorá už pri jej samotnom spustení politikom veľmi nevoňala.

Môžeme teda konštatovať, žerodiaca sa koalícia má už dosť veľké problémy, a to ešte ani nevznikla. Ako to asi dokáže fungovať ďalšie štyri roky? Novomanželia Matovičovci-Kollárovci to sami nedajú. Aj preto chce Matovič koalíciu, kde nebude čeliť tesnej väčšine a hašterenie nechá na parlament.

Trúfne si ešte Sulík na tričko JBM Alianciu za RDN???

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info