HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Za dlhším čakaním v lekárni môže byť legislatíva

Ilustračné foto: TASR

Každú škatuľku s vydávanými liekmi na predpis musí lekárnik vziať do ruky a oskenovať ju.

Za dlhším čakaním v lekárni môže byť legislatíva. Ako slovenský europoslanec Eugen Jurzyca (SaS) uviedol v tlačovej správe, od februára minulého roka majú lekárne povinnosť overovať pravosť liekov skenovaním bezpečnostných prvkov umiestnených na baleniach.

Toto opatrenie vstúpilo do ostrého režimu od februára 2020 a neplnenie tejto povinnosti sa má sankcionovať. Každú škatuľku s vydávanými liekmi na predpis tak musí lekárnik vziať do ruky a oskenovať ju. Jurzyca sa obrátil na Európsku komisiou s parlamentnou otázkou, či existuje analýza nákladov a prínosov tohto opatrenia na spotrebiteľa.

„Takáto analýza totiž nebola súčasťou hodnotenia vplyvu, ktoré sa predkladá pred zavedením takéhoto opatrenia,“ konštatoval.

Koalícia môže mať problém, Kiska sa chce vrátiť do Popradu

Povinnosť overovať pravosť liekov bola prijatá nariadením EÚ s cieľom zabrániť distribúcii falošných liekov. Podľa odhadov samotnej Európskej komisie sa falošné lieky vyskytujú v legálnom liekovom reťazci len minimálne. V roku 2014 to bolo len 15 prípadov v celej EÚ.

Podľa Jurzycu sa však toto opatrenie nedotýka len lekární a pacientov, ale všetkých platcov daní. Pre overovanie liekov bolo totiž potrebné vytvoriť online systém prepájajúci 150-tisíc organizácií v 28 členských štátoch EÚ k jednotnému dátovému centru. “

Aj pri ochrane spotrebiteľa treba dávať pozor, aby sa prijímali len také opatrenia, ktoré im prinesú viac benefitov ako nákladov,“ uzavrel europoslanec.

Grécka pobrežná stráž odháňa migrantov, ktorí sa snažia dostať na ich čln (Video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info