HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Koalícia môže mať problém, Kiska sa chce vrátiť do Popradu

Fotokoláž / Fikcia / Redakcia

Ešte predtým je však nutné poskladať vládu, v ktorej sa Kiska neplánuje uchádzať o žiadne funkcie.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska podľa informácií blízkych strane plánuje do troch mesiacov zvolať snem, kde oznámi svoju rezignáciu na post šéfa. Následne sa plánuje vrátiť do Popradu a viac sa venovať rodine.

Ešte predtým je však nutné poskladať vládu, v ktorej sa Kiska neplánuje uchádzať o žiadne funkcie. „Ja budem nulovou prekážkou pri čomkoľvek, čo by mohlo tvoriť možnú budúcu koalíciu,“ povedal v utorok po rokovaní s Matovičom A. Kiska.

V exekutíve by pritom strana Za ľudí mala získať dve kreslá. Prvým je ministerstvo zahraničných vecí, kam by mala strana nominovať Tomáša Valáška. Druhým možným postom je ministerstvo zdravotníctva.

Trúfne si ešte Sulík na tričko JBM Alianciu za RDN???

OĽaNO by malo nominovať premiéra a sedem ministrov. Hnutie Sme rodina by malo dostať post šéfa parlamentu a tri ministerské kreslá. Strana SaS by mala získať dve ministerstvá. Tento pomer rozdelenia síl už bol prekonzultovaný aj na stretnutiach s Borisom Kollárom a Richardom Sulíkom. Igor Matovič to povedal v diskusii Denníka N.

Podľa šéfa Sme rodina Borisa Kollára si jeho hnutie nárokuje posty na ministerstve dopravy, ktorému by mal šéfovať  Štefan Holý a ministerstvo obrany, ktoré plánujú obsadiť Milanom Krajniakom. Meno prípadného vicepremiéra pre informatizáciu, ktorého post si strana tiež nárokuje, Kollár nekonkretizoval.

Richard Sulík zasa chce byť silou mocou ministrom financií, aj keď sa nakoniec – vďaka pravdepodobnej štvorkoalícii – jeho strana nestala druhou najsilnejšou vo vládnom zoskupení. Predbežne jeho snahy odmieta aj sám Matovič, podľa ktorého by financie mala obsadzovať „premiérska“ strana.

Pre OĽaNO ja jasne vyhradený post ministra vnútra, nebude ním však Daniel Lipšic. Obyčajní pravdepodobne obsadia ministerstvo kultúry Jánom Budajom.

Veľká diskusia sa vedie o obsadení postov na ministerstve hospodárstva a spravodlivosti, ktoré by mohlo získať status silového rezortu, ak by pod jeho gesciu spadalo aj riadenie SIS.

O vstupe Kiskovcov do koalície však rozhodne až ich štvrtkové predsedníctvo.

Maďarsko pre koronavírus pozastavilo prijímanie migrantov do tranzitných zón

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info