HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Koronavírus zníži zisky americkým spoločnostiam

Obchodník nosiaci prilbu, keď pracuje na New York Stock Exchange (NYSE) v New Yorku, USA, 28. februára 2020. Zdroj: REUTERS / Brendan McDermid

Očakáva sa, že koronavírus výrazne zasiahne ziskovosť amerických firiem.

Stále sa ťažšie predpovedá zásah koronavírusu do korporátnych výnosov v USA. Stratégovia Wall Street upravujú predpovede, pretože vplyv vírusu sa má prejaviť v oveľa dlhodobejšom horizonte ako v prvom štvrťroku. Pred týždňom mnoho pozorovateľov trhu uviedlo, že očakávalo, že vírus ovplyvní zisky v prvom štvrťroku, ale nie o mnoho ďalej do budúcnosti, píše reuters.com

Obavy z očakávaného dopadu sa zvýšili minulý týždeň, keď sa vírus, ktorý sa prvýkrát objavil v Číne, rýchlo rozšíril do krajín ako Južná Kórea, Taliansko a Irán, čo spôsobilo, že S&P 500 .SPX utrpel najväčší týždenný pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008. V Spojených štátoch americký guvernér New Yorku v nedeľu potvrdil prvý pozitívny prípad v svojom štáte.

Toto sa ľahko preleje do druhého štvrťroka,“ povedal Peter Tuz, prezident spoločnosti Chase Investment Counsel v Charlottesville vo Virgínii. „Neexistuje deň, ktorý by prešiel bez toho, aby pol tucta spoločností očakávalo nejaký negatívny efekt.“

Stratég spoločnosti Citigroup, Tobias Levkovich, predpovedá mierny pokles výnosov v roku 2020, čo sa prejaví v prvej polovici roka, keď sa objavia prerušenia výroby a naruší sa cestovanie. Ak by to však vyvolalo globálnu recesiu, zisky by sa mohli „znížiť na takmer 25% a akciové trhy klesať podobne ako akcie …v čase poklesu,“ napísal Levkovich.

Vo štvrtok stratégovia spoločnosti Goldman Sachs (GS.N) uviedli, že v roku 2020 očakávajú pre spoločnosti S&P 500 nulový rast zisku. Po nevýraznom raste v roku 2019 mnohí investori dúfali, že zisk v tomto roku bude dosť silný na to, aby podporil ďalšie zisky na trhu. Howard Silverblatt, analytik spoločnosti S&P Dow Jones Index, poznamenal, že odhady zisku v prvom štvrťroku od konca decembra poklesli o 5,0% a očakávajú sa ďalšie poklesy, ako varovalo približne 100 spoločností.

Zatiaľ čo odhady v prvom štvrťroku sa ďalej znižujú, rast s nulovými príjmami za celý rok je nepravdepodobný, uviedol Nick Raich, generálny riaditeľ nezávislej výskumnej spoločnosti The Earnings Scout keďže sa šírenie vírusu spomaľuje a dopyt sa zvyšuje.

Mnoho investorov poznamenalo, že rýchlo sa meniaci výhľad ekonomiky a výnosov spôsobuje, že vírus je dlhodobejšou záležitosťou.

Toto bude rok nabitý udalosťami,“ uviedol Tuz.

USA uvalili sankcie na päť Iránčanov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info