Pri turecko-gréckej hranici je podľa OSN 13.000 migrantov, ďalší prichádzajú
01 | 03 | 2020 I Marek Molnár

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v nedeľu oznámila, že pri pozemnej hranici Turecka s Gréckom sa zhromaždilo najmenej 13.000 ľudí po tom, ako Turecko oficiálne vyhlásilo svoje západné hranice za otvorené pre migrantov dúfajúcich, že sa dostanú do Európskej únie.


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojím rozhodnutím o otvorení hraníc naplnil dlhodobé vyhrážky, že vpustí utečencov do Európy. Jeho sobotňajšie vyhlásenie je radikálnou zmenou doterajšej politiky Ankary a zjavným pokusom vyvinúť nátlak na európske krajiny, napísala agentúra AP.

Migračná agentúra OSN uviedla, že do sobotňajšieho večera jej pracovníci pri turecko-gréckej hranici zaznamenali najmenej 13.000 ľudí, ktorí sa zhromaždili pri oficiálnych priechodoch Pazarkule a Ipsala, ako aj pri viacerých "neoficiálnych" priechodoch, a to v skupinách od niekoľkých desiatok do viac než 3000 ľudí.

Reportér agentúry AFP medzitým informoval, že k priechodu Pazarkule dorazilo v nedeľu ráno ďalších približne 2000 ľudí vrátane žien a detí. Skupina pricestovala z Istanbulu a boli v nej Afganci, Sýrčania a Iračania.

Treba rátať s vlnou migrantov, varuje Orbán
Musíme rátať s migračnou vlnou, musíme rátať s pravidelnými útokmi na maďarské hraničné zábrany, reagoval v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na správy z Turecka, že krajina nebude sýrskym utečencom brániť v snahe dostať sa do... Čítať ďalej
28 | 02 | 2020 | TASR


Grécke bezpečnostné zložky počas soboty použili slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby zabránili opakovaným pokusom davu vyše 4000 ľudí dostať sa cez hraničný priechod Kastanies. Zasahovali aj proti skupinám migrantov, ktorí prestrihávali pohraničné oplotenie.

Námestník gréckeho ministra obrany Alkiviadis Stefanis pre televíziu Skai povedal, že v noci zo soby na nedeľu sa cez hranicu pokúsilo nelegálne prejsť okolo 9600 ľudí. Všetkým v tom podľa jeho slov úspešné zabránili. Predtým sa však niekoľkým desiatkam migrantov do Grécka dostať podarilo.

Grécke úrady v piatok a sobotu zadržali 136 migrantov, ktorí prekročili hranicu. Medzi osobami zadržanými v piatok bolo aj 17 Afgancov, ktorých už odsúdili na 3,5 roka väzenia za nelegálny vstup do krajiny. Ide o prvé takéto rozsudky v Grécku od roku 2014.

AKTUALIZOVANÉ: Taliban oficiálne potvrdil spojenectvo s USA
Washington a hnutie Taliban podpísali dohodu, v ktorej sa ustanovujú podmienky na stiahnutie amerických vojenských jednotiek z Afganistanu. Informuje portál RT. Čítať ďalej
29 | 02 | 2020 | Marek Molnár


Ďalší migranti sa vydávali na krátku, no často nebezpečnú plavbu z tureckého pobrežia na grécke ostrovy. Na grécky ostrov Lesbos v nedeľu ráno dorazili najmenej tri člny s migrantmi, dodáva AP.

Erdogan v sobotu vyhlásil, že turecké pohraničné priechody sú a budú otvorené pre migrantov smerujúcich do Európy, pretože jeho krajina už ďalej nemôže zvládať nápor ľudí utekajúcich z vojnou sužovanej Sýrie.

Turecko na základe dohody z roku 2016 súhlasilo so zastavením prílevu migrantov do Európy výmenou za finančnú pomoc, určenú na starostlivosť o niekoľko miliónov utečencov v tejto krajine. Ankara odvtedy opakovane protestovala, že EÚ túto dohodu nedodržiava.

MIMORIADNE: USA stiahnu všetky jednotky z Afganistanu do 14 mesiacov, ak sa potvrdí dohoda s Talibanom
Washington a jeho spojenci plánujú do 14 mesiacov stiahnuť všetky svoje jednotky z Afganistanu, ak budú záväzky v rámci plánovanej dohody medzi USA a Talibanom implementované v plnom rozsahu, uvádza sa v spoločnom americko-afganskom dokumente.... Čítať ďalej
29 | 02 | 2020 | Marek Molnár