fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: TASR
EKONOMIKA SLOVENSKO

Koalícia podľa strany Za ľudí podpísala za posledný mesiac zmluvy za viac ako sto miliónov eur

Na firmu, s ktorou finančná správa podpísala zmluvu, pritom upozornila v inej súvislosti nadácia Zastavme korupciu.

Súčasná vládna koalícia podpísala podľa strany Za ľudí za posledný mesiac zmluvy za viac ako sto miliónov eur. Len u vicepremiéra pre informatizáciu a na finančnej správe mali za posledné týždne podpísať zmluvy v hodnote 108 mil. eur.

Ako ďalej upozornila podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, najväčšie otázniky sú pri zmluve finančnej správy za 51 mil. eur. Tá totiž podľa nej zmluvu utajila, a práve takýmto spôsobom vznikali v minulosti mnohé nevýhodné kontrakty.

„Teraz však utajenie v podaní finančnej správy získalo úplne nový rozmer. Nielenže nie je zverejnená samotná zmluva a obsah zmluvy, no utajený je dokonca aj predmet zákazky. Je to bezprecedentné, a preto žiadame ministra financií, aby tieto údaje okamžite zverejnil a vysvetlil, načo potrebuje dať finančná správa tak súrne a pár dní pred voľbami 51 mil. eur,“ vyhlásila Remišová.

Skúsenosť s Matovičovým účtovníctvom by mohla byť dostatočnou výstrahou pred ním

Na firmu, s ktorou finančná správa podpísala zmluvu, pritom upozornila v inej súvislosti nadácia Zastavme korupciu. Ide o slovenskú spoločnosť, ktorú vlastní britská firma sídliaca v rodinnom dome jedného z vlastníkov, ktorá nevykazuje takmer žiaden biznis, no začala dostávať v štátnej správe veľké zákazky.

Finančná správa reagovala, že projekt kybernetickej bezpečnosti absolútne nesúvisí s voľbami, keďže na ňom pracuje už niekoľko mesiacov a získala naň financie z Európskej únie z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

„Jasným dôkazom toho je, že ešte v máji minulého roka sa uskutočnilo verejné prerokovanie projektu aj za účasti odborných partnerov či zástupcov tretieho sektora, napríklad Slovensko.digital. O projekte informoval ešte v júli 2019 aj Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu,“ doplnila v stanovisku hovorkyňa Ivana Skokanová. Finančná správa podľa nej uvedený projekt pripravila na základe odporučení zvýšiť bezpečnosť v kybernetickom priestore.

Strana Za ľudí si dnes vložila na účet 250 tisíc eur

„Pre projekt sme sa rozhodli aj z dôvodu medializovaných incidentov, pri ktorých sme boli obviňovaní z potenciálneho úniku informácií z prostredia finančnej správy. Samozrejme, chceme aj držať krok s technologickým pokrokom a efektívne reagovať na hrozby v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ uviedla ďalej hovorkyňa.

Projekt predpokladá modernizáciu celého systému bezpečnosti, ochrany informačných aktív a IKT infraštruktúry finančnej správy. Cieľom je aj umožnenie elektronickej výmeny citlivých informácií a utajovaných skutočností a zároveň aj zabezpečenie dostatočnej ochrany výmeny informácií. Finančná správa totiž pracuje s citlivými a „živými“ informáciami o daňových subjektoch.

Remišová poukázala aj na zmluvy u vicepremiéra Richarda Rašiho za 57 mil. eur. „Všetky sa týkajú akýchsi poradenských služieb. Na informatizáciu štát doteraz dal miliardu eur a výsledok je veľmi biedny. Jedným z dôvodov je aj to, že namiesto budovania tímu odborníkov na strane štátu, ktorí by vedeli odborne a dlhodobo zastupovať záujmy štátu pri rozvoji elektronických služieb, vláda stále dookola nakupuje neskutočne drahé služby poradenských spoločností. Výsledkom je, že na strane štátu chýba odbornosť a na poskytovaných službách je to vidieť,“ myslí si Remišová.

Kiska nemôže po voľbách riadiť vnútro, odkazuje líder PS/Spolu Truban

Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu oponuje a tvrdí, že podpisoval rámcovú zmluvu so šiestimi medzinárodnými konzultačnými spoločnosťami len na sumu 19,7 mil. eur a tieto služby bude využívať, ak sa ich rozhodne objednať, až budúce vedenie úradu a vláda.

„Toto verejné obstarávanie sme začali pripravovať pred viac ako dvoma rokmi a prešlo kontrolou všetkých riadiacich orgánov, ktorých sa týka a dvakrát kontrolou Úradu pre verejné obstarávanie. Keďže ide o rámcovú zmluvu, jednotlivé zákazky sa budú súťažiť medzi víťaznými spoločnosťami. Zvolili sme najhospodárnejší model obstarania zákazky, pretože každé čiastkové zadanie prejde „malou“ súťažou medzi tromi dodávateľmi, s ktorými bola podpísaná rámcová dohoda, takže bude neustále vyvíjaný tlak na najnižšiu ceny pri zabezpečenej úrovni kvality,“ objasnil Rašiho úrad.

Obstarávané aktivity sú súčasťou riadne schválených národných projektov z jednotlivých operačných programov, kde sa rátalo so zapojením externých expertov a dodávkami ich výstupov. Absolútna väčšina aktivít, za ktoré je zodpovedný Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, bude podľa neho aj naďalej zabezpečovaná prostredníctvom interných kapacít.

Strana Vlasť tají polovicu svojich sponzorov, tvrdí Transparency

Externé poradenské služby bude úrad využívať iba v prípadoch, v ktorých nebude možné konkrétnu aktivitu zabezpečiť internými kapacitami a jej nesplnenie by malo výrazne negatívny dopad na výkon činností, alebo ide o externú aktivitu, ktorá je potrebná pre dodávku v niektorom z projektov financovaných z eurofondov.

„Bez vysúťažených konzultačných služieb by napríklad nebolo možné pripraviť podklady na budúce programové obdobie a ďalšie čerpanie eurofondov, čo by pani Remišová, ktorá sa pasuje za odborníčku na štrukturálne fondy, mohla vedieť,“ uzatvára stanovisko úrad.

Nový vlastník TV Markíza môže šíriť čínsku propagandu, tvrdia českí Piráti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info