HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Štúdia vedcov ukázala, že štvrtinu príspevkov o klimatickej zmene napísali roboti

Ilustračné foto / Pixabay

Štúdia vedcov z Brown University zistila, že štvrtina príspevkov o zmene klímy na Twitteri napísali roboti. Informuje BBC.

„Roboti“ sú počítačové programy, ktoré sa môžu maskovať ako ľudia, aby zverejňovali príspevky alebo odosielali správy cez sociálne médiá. Vedci objavili statusy na sociálnej sieti Twitter uverejnené robotmi, ktoré vyvolali dojem, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že zmena klímy neexistuje a ani nebude.

Výskumný tím analyzoval 6,5 milióna „tweetov“ z roku 2017, kedy prezident Donald Trump vyhlásil, že odstránil Spojené štáty z parížskej dohody o zmene klímy. Výsledky ukázali, že 25% „tweetov“ o zmene klímy zverejnili roboti. Väčšina z nich bola zameraná na popieranie globálneho otepľovania. „Tieto zistenia naznačujú podstatný vplyv mechanizovaných robotov na šírenie správ o odmietnutí klimatických zmien,“ napísali britské noviny The Guardian.

Matka v Amerike zatknutá v bizarnom prípade nezvestných detí

Roboti sú nastavení na uverejňovanie alebo odosielanie správ, ale musí ich nastaviť človek. Tím z Brown University nedokázal identifikovať, kto bol za týmito robotmi, ktoré šírili informácie na sociálnej sieti. Vedci použili nástroj z Indiana University s názvom Botometer na určenie pravdepodobnosti či „tweet“ zaslali roboti alebo ľudia. Emilio Ferrara, profesor výskumu na Univerzite v južnej Kalifornii, ktorý uskutočnil vlastný výskum vplyvu robotov, vysvetlil, že tento typ softvéru sa používa na šírenie správy. „Mysli na robota ako na megafón,“ povedala profesor Ferrara. „Roboti vyvolávajú dojem, že za názorom či nápadom existuje organická podpora.“

Senátor Bernie Sanders varuje Rusko, aby „zostalo mimo amerických volieb“

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info