HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Memorandum Rómov podporilo osem politických strán a hnutí

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Memorandum podporili strany a hnutia Most-Híd, KDH, Progresívne Slovensko, SaS, Spolu – občianska demokracia, SMK, Za ľudí (oprava / 23.2.2020 o 16:27) a Starostovia a nezávislí kandidáti.

Osem politických strán a hnutí sa v sobotu prihlásilo k Memorandu Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku. Zaviazali sa tak, že v prípade zvolenia do parlamentu budú pamätať na 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám v oblasti vzdelávania, sociálnej a zdravotnej situácie Rómov. Dokument zostavila iniciatíva Opre Roma. TASR o tom informovala Vanda Hlaváčková z agentúry Seesame.

“Chceme spájať Rómov, aby bolo počuť ich hlas aj na národnej úrovni. Je potrebné, aby Rómovia a Rómky dostávali priestor zapájať sa do vecí verejných. Aby sa nehovorilo o nich bez nich,” uviedol riaditeľ iniciatívy Csaba Horváth.

Memorandum podporili strany a hnutia Most-Híd, KDH, Progresívne Slovensko, SaS, Spolu – občianska demokracia, SMK a Za ľudí a Starostovia a nezávislí kandidáti. (oprava na základe upozornenia Opre Roma)

NAKA zadržala osobu po prevzatí úplatku v súvislosti s kupovaním hlasov rómskych voličov

Autori memoranda žiadajú napríklad odčleniť Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity od ministerstva vnútra, zvýšiť počet Rómov pracujúcich vo verejnej a štátnej správe, vyriešiť problém vysporiadania pozemkov pod rómskymi osídleniami či podporiť výstavbu sociálneho bývania a bývania prostredníctvom mikropôžičiek. Zástupcovia strán a hnutí svojím podpisom odsúdili aj nenávistné prejavy voči Rómom.

Na memorandum nadväzujú ďalšie aktivity v regiónoch. Koordinátori majú s Rómami prebrať požiadavky memoranda a motivovať ich ísť zodpovedne voliť. Cieľom iniciatívy je tiež získať pod memorandum 15.000 podpisov.

Iniciatíva Opre Roma spája 11 rómskych starostov, viac ako 100 rómskych miestnych poslancov, občianske organizácie, osobnosti, ale aj bežných rómskych občanov.

Podľa Ravasza na Slovensku žije okolo 440-tisíc Rómov, vyplýva z Atlasu rómskych komunít

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info