fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NRSR / SITA
DENNÝ VÝBER KOMENTÁRE VÝBER SPRÁV

Rečnícky pultík je odblokovaný, parlamentné divadielko pokračuje

Stručný komentovaný súhrn včerajších udalostí od Petra Haluzu.

Po tom, ako v parlamente skončil nechutný výstup poslancov okolo Miroslava Beblavého a tí uvoľnili rečnícky pult, pokračovalo v parlamente aj v kuloároch predvolebné divadielko. Strany sa predháňali v tlačových besedách a došlo aj na nejaké exity z volebnej scény.

Ako prvá strana, ktorá pochopila, že nemá šancu (alebo bola len umelým predvolebným nástrojom), je zoskupenie Hlas pravice. Jej líder Ondrej Matej (bývalý poslanec SDKÚ-DS) včera oznámil, že tento subjekt odstupuje odstupuje z parlamentných volieb v prospech strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Odstúpiť zatiaľ nemieni Štefan Harabin, zaujímavosťou však je, že mu YouTube zrušil kanál s predvolebnými videami jeho strany Vlasť. Dôvody síce zatiaľ nie sú známe, ale okrem pravdepodobného scenára, ktorý hovorí o porušení pravidiel tejto internetovej platformy existuje aj možnosť, že sa na to nejaký hacker nedokázal už pozerať.

Cestovná kancelária, ktorej služby využívali milióny ľudí vrátane Slovákov, v ČR definitívne končí

O zábavu sa vo štvrtok postaral najmä Béla Bugár, ktorý celému svetu oznámil, že nevstúpi do koalície s ĽSNS a Smerom-SD. „Zmluva Bélu Bugára a občanov Slovenska“ obsahuje aj záväzok bojovať proti „akejkoľvek forme extrémizmu a proti ľuďom, ktorí vyvolávajú napätie a potom profitujú zo strachu“. Keďže svoj charakter a vierolomnosť dokázal šéf Mostu-Híd za tých 30 rokov v parlamente už niekoľkokrát, aj keby sa tam opäť predsa len dostal, v podstate si nemôžeme byť ničím istí a brať aj toto jeho vyjadrenie s veľkou dávkou rezervy.

Poslancov celý deň zamestnávala diskusia ku skrátenému režimu k 13. dôchodku. Problémom tejto diskusie bolo, že sa v drvivej miere zaoberala úplne inými témami, akú sú na programe. Poslanci pretriasali najmä kauzy Smeru. Napríklad Igor Matovič vo svojom vystúpení hovoril o údajných informáciách, podľa ktorých sa v dedičskom konaní po Pavlovi Paškovi delili desiatky miliónov eur a vyzval Petra Pellegriniho, aby sa pred ľudí postavil aj s jeho vdovou a túto situáciu vysvetlil. Odôvodnil to tým, že podľa neho tieto peniaze pochádzajú z rozkradnutého zdravotníctva.

Smutný obraz opozície: Galko sa pustil do Kisku

Poslankyňa Natália Blahová obvinila Smer, že podľa kuloárnych informácií poslancov Ficovej strany už mala strana vytlačené bilbordy, kde sa sťažovala na to, že schôdza ani len nezačala a oni nemali možnosť svoje sľuby splniť. Podľa Blahovej je to dôkazom, že nikdy nemali záujem zákony presadiť. Naopak šéf Smerákov Fico tvrdil, že: „Sme ochotní rokovať až do polnoci 29. februára, teda do dňa volieb, pretože až vtedy sa končí toto volebné obdobie,“ priblížil predseda Smeru-SD.

Do volieb boli pôvodne ochotní vydržať aj poslanci kolo Miroslava Beblavého. Teraz im za ich extempore za rečníckym pultíkom hrozí pokuta 2 000 eur, no zrejme sa jej vyhnú. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady SR totiž konanie voči poslancom nestihne do parlamentných volieb 29. februára ukončiť.

Blokovanie parlamentu Beblavého kumpánmi je znásilňovaním demokracie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info