HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY SLOVENSKO

Táto predvolebná kampaň je najdrahšia v histórii

pixabay.com

Politické strany a ich kandidáti doteraz vynaložili na boj o priazeň voliča 12,8 milióna eur

Najdrahšou je podľa monitoringu mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) kampaň strany Smer-SD, ktorá doteraz minula 1,83 mil. eu). Na ňu sa doťahujú výdavky koalície PS/Spolu na úrovni cez 1,6 mil. eur. Viac ako milión minuli aj strany Za ľudí a SaS.

Celkové výdavky strán v kampani podľa odhadu TIS presiahnu hranicu 15 miliónov eur a zrejme pôjde o rekord. Dôležité je však uvedomiť si, že aj peniaze na kampane môžu ísť z našich peňazí. A to v prípadoch strán, ktoré už v parlamente sú, alebo vo minulých voľbách získali cez 3 % hlasov.

Strana Vlasť Štefana Harabina podľa TIS nevie vydokladovať, odkiaľ získava peniaze na kampaň

Za volebný výsledok totiž prideľuje štát stranám tri príspevky: za získané hlasy voličov, na činnosť a za poslanecké mandáty. Pre predstavu – len za voličské hlasy vyplatil štát po minulých voľbách politickým subjektom 57, 08 milióna eur. Za peniaze získané za volebný výsledok potom môžu strany financovať svoju činnosť – a teda aj kampaň v ďalších voľbách. Ide teda o slušnú zárobkovú činnosť. V podstate.

Stačí urobiť kampaň, získať štátny príspevok a v nasledujúcich voľbách zas. Rozdiel vám samozrejme ostane vo vrecku. Samozrejme, ak ste strana, ktorá sa dostane k obsadeniu štátnych funkcií, zisky sú potom mnohonásobne vyššie. Ak teda máte po ruke „svojich“ pokladníkov typu X.Y. Prostredníctvom ovplyvňovania výsledkov štátnych zákaziek viete dohodiť kšefty svojim sponzorom a provízia samozrejme ostáva „v kešeni“.

Voľby sa tak zvrhli iba na dobrý biznis. Zvažujte komu dáte svoj hlas. Strany na hranici zvoliteľnosti nás iba stoja peniaze.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info