HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Objav v „horľavom ľade“ ponúka „vzrušujúcu stopu“ k potenciálnemu mimozemskému životu

University of Aberdeen

Vedci objavili existenciu života uzavretého v malých bublinách vo vrstvách „horľavého ľadu“, pričom ide o potenciálny prielom, ktorý by mohol odhaliť ako funguje život na iných planétach. Informuje portál Space.

Horľavý ľad sa zbjaví vtedy, keď ľad zachytí metán v jeho molekulárnej štruktúre. Medzinárodný tím vedcov študujúcich tento jav v Japonskom mori urobil prekvapivý objav života v mikroskopických bublinách.

Objav, ktorý by mohol byť prelomovým dôkazom o existencii mimozemského života vo vesmíre, bol náhodne odhalený tímom, ktorý skúmal, či horľavý ľad je zdrojom energie, ktorý emituje menej uhlíka ako iné palivá.

University of Aberdeen

Napriek neuveriteľne drsným podmienkam sú mikrohabitáty vyvinuté mikróby v malých bublinách oleja a vody nachádzajúcich sa v listoch mrazeného plynu a ľadu.

„V kombinácii s inými dôkazmi zhromaždenými kolegami, moje výsledky ukázali, že aj pri teplotách takmer pod bodom mrazu a pri extrémne vysokých tlakoch, život v ťažkých olejoch a slanej vode aj napriek tomu prosperoval a zanechal tam svoju stopu,“ uviedol vo vyhlásení výskumník Stephen Bowden z University Aberdeen.

„Určite nám to dáva vzrušujúcu stopu k existencii života na iných planétach,“ dodal Bowden.

NASA zverejnila snímky nevysvetliteľných oblakov v tvare „ružice“ (FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info