HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Civilné lietadlo so 172 cestujúcimi muselo kvôli izraelským náletom pristáť na najbližšom letisku

Ilustračné foto / Pixabay
Nečakané izraelské nálety na predmestiach Damašku vystavili civilné lietadlo vážnemu nebezpečenstvu a prinútilo ho odkloniť sa z plánovanej leteckej dráhy a pristáť na ruskú leteckú základňu Khmeimim, keď bola aktivovaná sýrska protivzdušná obrana, aby odrazila potenciálny útok. Informuje portál RT.

 

Airbus A320, ktorý letí z Teheránu do sýrskeho hlavného mesta, bol nútený vykonať núdzové pristátie po izraelskom raketovom útoku, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Dodali, že použitie civilných lietadiel ako „štítu“ je pre pilotov izraelských leteckých síl „bežnou záležitosťou“ .

Lietadlo sa chystalo pristáť na medzinárodnom letisku v Damašku, ale nedokázalo to, pretože sýrske systémy protivzdušnej obrany spozorovali nepriateľské ciele. Lietadlo by sa mohlo ocitnúť priamo v centre vzdušného útoku, keby nebolo pohotovosti letovej prevádzky v Damašku, ktorého „včasné konanie“ odvrátilo možnú katastrofu.

Ministerstvo informovalo, že civilné lietadlo Airbus A320 pristávalo „na najbližšom alternatívnom letisku.“ Uviedlo tiež, že k prekvapivému útoku došlo okolo 2. hodiny miestneho času, pričom štyri izraelské stíhačky typu F-16 vystrelili najmenej osem rakiet z vonkajšej strany sýrskeho vzdušného priestoru.

Päťročné dievča bolo znásilnené na pôde amerického veľvyslanectva v Dillí

„Tel Aviv (mesto v Izraeli) si dokonale uvedomuje civilné letové trasy a letecké aktivity v okolí Damašku vo dne i v noci. Takéto bezohľadné misie dokazujú, že izraelskí stratégovia sa o možné civilné obete nemôžu starať“, uviedol hovorca ministerstva obrany Igor Konashenkov.

Nie je to prvýkrát, čo izraelské bojové lietadlá ohrozili civilné lietadlá. Moskva kritizovala Tel Aviv za to, že počas náletu v roku 2018 vystavil nebezpečenstvu dve osobné lietadlá pristávajúce na letiskách v Bejrúte a Damašku. Izrael počas celej občianskej vojny preletel stovkami podobných bombových útokov na Sýriu a tvrdil, že zasahuje „legitímne iránske ciele“.

V Bratislave pristálo lietadlo z Číny pre pomoc v súvislosti s koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info