HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Americké stíhačky F-35 majú daľší problém. Nedokážu strielať rovno!

F-35 Lockheed Martin
Ilustračné foto / Wikipédia

Pentagón a spoločnosť Lockheed Martin Corp., ktorá vyrába stíhačky F-35, čelia ďaľšiemu problému. Portál Bloomberg informuje, že systém má viac ako 800 softvérových nedostatkov, vrátane mierenia kanónu.

Kanón s priemerom 25 mm, ktorý je súčasťou základnej verzie amerických stíhačiek F-35 s hodnotou skoro 390 miliárd eur, je pri paľbe na pozemné ciele „neprijateľne nepresný“. Kryt, v ktorom je kanón namontovaný, navyše praská. Tieto fatálne nedostatky pridalo Ministerstvo obrany Spojených Štátov k daľším 873 poruchám zistených pri minuloročnom testovaní stroja.

Ročné hodnotenie riaditeľa operačného testu a hodnotenia rezortu obrany Roberta Behlera neodhaľuje žiadne významné nové nedostatky v letových schopnostiach lietadla. Znamená to však dlhý zoznam problémov, o ktorých jeho úrad uviedol, že by sa mali vyriešiť, vrátane trinástich, opísaných ako problém „kategórie 1“, ktorý má vplyv na bezpečnosť alebo bojové schopnosti, pred nadchádzajúcou štvrtou fázou modernizácie F-35 v hodnote skoro 20 miliónov eur.

Ruský protiraketový systém S-500, dokáže bez problémov zostreliť F-35

Testovacia správa uvádza aj problém s kybernetickou bezpečnosťou, či problémy so spoľahlivosťou a údržbou lietadiel. Správa nezahŕňa nedostatky, ktoré sa objavujú v súčasnom kole bojových testov, ktoré zahŕňajú 64 cvikov na simulátore s vysokou presnosťou, navrhnutým na replikáciu najnáročnejších ruských, čínskych, severokórejských a iránskych vzdušných obranných zariadení.

Podľa informácii serveru Defence News z leta 2019 sa zistilo, že pri uhle stúpania viac než 20 stupňov hrozila neovládateľnosť stíhačky. Daľší let nadzvukovou rýchlosťou potom poškodzoval konštrukciu stroja.

Facebook čelí súdnemu sporu v Kanade kvôli nedostatočnej ochrane súkromia používateľov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info