HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Meteorológovia vyhlásili výstrahu najvyššieho stupňa, Slovensko potrápi extrémny vietor

ilustračné foto, tasr

Deti v materských aj základných školách v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves majú počas dnešného dňa až do 18.00 h zákaz vychádzania, uzatvárajú sa aj cintoríny

Takmer na celom území SR sa môže vyskytnúť nárazový vietor, na severe dážď i možné lokálne povodne a vo vyšších polohách sneženie. Výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa v utorok týkajú celej krajiny s výnimkou južnej časti Banskobystrického kraja.

Vietor najviac potrápi Slovákov na západe, v okresoch Malacky, Pezinok a Bratislava dokonca meteorológovia vyhlásili výstrahu najvyššieho stupňa. Nárazový vietor môže v Bratislavskom kraji dosiahnuť od 11.00 do 14.00 h rýchlosť 115 kilometrov za hodinu.

Horský priechod Vernár pre kamióny uzavreli, v Tatrách husto sneží

V škôlkach zákaz vychádzania

Deti v materských aj základných školách v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves majú počas dnešného dňa až do 18.00 h zákaz vychádzania. Dôvodom je avizovaný extrémne silný nárazový vietor.

„Vzhľadom na predpoveď a riziká, ktoré môžu pri silnom nárazovom vetre hroziť, som kontaktovala všetkých riaditeľov našich škôl a predškolských zariadení a požiadala ich, aby sa učitelia a vychovávatelia s deťmi počas dňa nepohybovali mimo bezpečných priestorov škôl a škôlok,“ informovala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Pre celý Trenčiansky kraj platia výstrahy pred povodňami

V Bratislave uzatvárajú cintoríny

Hrozba víchrice, ktorá môže dosiahnuť až 115 km/h, núti zatvárať aj pietne miesta v hlavnom meste. Preventívne uzatvorenie cintorínov z dôvodu bezpečnosti potvrdil pre TASR Boris Šramko, riaditeľ spoločnosti Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy.

„Už sme boli nútení uzatvoriť areál Krematória i cintorín v Slávičom údolí, postupne, podľa lokalít, príde k uzatvoreniu ďalších miest,“ spresnil Šramko pre TASR.

V Tatrách vietor až 180km/h

Najvyššiu výstrahu vydal SHMÚ aj pred vetrom na horách pre oblasť Vysokých a Nízkych Tatier, na hrebeňoch môže byť rýchlosť vetra v nárazoch až 180 km/h.

V Žilinskom, Banskosbystrickom i v časti Trenčianskeho kraja trvá do utorkového poludnia výstraha pred dažďom, v okresoch Žilinského a Trenčianskeho kraja je vyhlásená aj hydrologická výstraha pred povodňami z trvalého dažďa – najviac ohrozený je okres Prievidza, pre ktorý vydal SHMÚ na utorkové predpoludnie hydrologickú výstrahu 2. stupňa.

Šíri sa rýchlo a ľahko. Z čínskeho koronavírusu bude pandémia, zhodujú sa vedci

V severných okresoch v utorok nasneží, meteorológovia očakávajú počas dňa od 10 do 20 centimetrov čerstvého snehu, v Tatrách, na Horehroní, Orave i Kysuciach to môže byť až 30 cm. V rovnakých regiónoch, ale i Turci a Liptove a na hornom Spiši sa môžu od popoludnia tvoriť na cestách snehové jazyky a záveje.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info