fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Počas chrípkových prázdnin môže rodič dostať ošetrovné aj na zdravé dieťa

Ak sú v škole vyhlásené chrípkové prázdniny, nárok na ošetrovné si rodič môže uplatniť aj na zdravé dieťa. Podmienkou však je uzatvorenie školy alebo predškolského zariadenia na základe rozhodnutia príslušných orgánov. Môže ísť napríklad o rozhodnutie zriaďovateľa na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva alebo riaditeľa školy z organizačných a prevádzkových dôvodov.

„To znamená, že ak príslušný orgán uzavrie školu alebo škôlku z dôvodu vysokého počtu chorých detí, teda nariadi chrípkové prázdniny, nárok na ošetrovné vznikne,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Toto však platí len do desiateho roku veku dieťaťa.

„Pri zdravom dieťati je teda nárok na ošetrovné podmienený vekom dieťaťa, pri nároku na ošetrovné z dôvodu choroby dieťaťa vekové obmedzenie nie je,“ objasnil hovorca poisťovne. Lekár – pediater vystaví rovnako ako v prípade choroby Žiadosť o ošetrovné, kde vyznačí, že ide o nariadenie karanténneho opatrenia. Nárok na dávku trvá najviac 10 kalendárnych dní, samotná potreba ošetrovania, už bez nároku na dávku ošetrovné, však môže trvať aj dlhšie.

Maximálne denné ošetrovné predstavuje v tomto roku 36,634 eura. Ošetrovné tak môže v tomto roku dosiahnuť maximálne 366,40 eura za 10 dní. Maximálnu sumu ošetrovného dostane v tomto roku ten rodič, ktorý ako zamestnanec vlani v hrubom zarábal najmenej 2 026 eur mesačne alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba mal mesačný vymeriavací základ najmenej 2 026 eur. Ošetrovné dosahuje 55 % z denného vymeriavacieho základu rodiča.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info