fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Na ôsmich súdoch pribudnú špeciálne miestnosti na vypočúvaní detí a zraniteľných osôb

Ilustračné foto - SITA

Na ôsmich súdoch na Slovensku pribudnú miestnosti určené na vypočúvanie detí a zraniteľných osôb. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti. Okrem miestností sa vďaka projektu Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán zabezpečí aj vytvorenie metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a zraniteľných obetí ako aj edukačný program a mediálna kampaň.

„Cieľom projektu je zriadiť miestnosti na súdoch a vypracovať jednotlivé metodiky pre výsluch a vypočutie tak, aby deti a zraniteľné obete neboli sekundárne viktimizované a aby sme deťom a zraniteľným obetiam vytvorili vhodné podmienky počas súdneho konania. Tento projekt zabezpečí, aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce,“ vysvetlila riaditeľka odboru elektronizácie súdnictva Sekcie civilného práva na ministerstve spravodlivosti a odborná garantka programu Viera Gaschová Bačová.

Obzvlášť zraniteľné obete sú definované v zákone o obetiach a sú nimi napríklad deti, osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov, osoby staršie ako 75 rokov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby.

Špeciálne miestnosti budú na Krajskom súde v Prešove a na okresných súdoch v Prešove, Bratislave II, Galante, Zvolene, Rimavskej Sobote, Rožňave a Spišskej Novej Vsi. „Edukačný program bude zameraný na vytvorenie vzdelávacieho programu s cieľom zlepšiť vedomosti o zaobchádzaní s deťmi a obzvlášť zraniteľnými obeťami tak, aby sa zabránilo sekundárnej viktimizácii. V rámci programu absolvujú sudcovia dvojdňové školenie, ktoré im pomôže pri rozvoji ich osobnostných zručností v tejto problematike. Vzdelávací program sa týka aj prokurátorov a mediátorov,“ uvádza sa v tlačovej správe rezortu spravodlivosti.

Projekt Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán je financovaný z EEA a Nórskych fondov v rámci programu Dobrá správa vecí verejných, zodpovedné inštitúcie, transparentnosť/Cezhraničná spolupráca. Projekt je plánovaný na tri roky s päťročnou udržateľnosťou.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info