fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Môžu obnoviteľné zdroje nahradiť uhlie v Číne?

Keďže Čína pokračuje vo svojom dlhom a bolestivom odkláňaní sa od uhlia, stúpa konkurencieschopnosť slnečnej a veternej energie. Informuje RT.
V septembri minulého roka zaznamenala spoločnosť Oilprice neuveriteľný míľnik v oblasti obnoviteľnej energie, keď sa solárna a veterná energia stala lacnejšou ako uhlie vo väčšine sveta. Nová správa, ktorú tento týždeň zverejnili Wood Mackenzie Power and Renewables, ohlasuje ďalší míľnik: Čína bude čoskoro pridaná na zoznam krajín, v ktorých uhlie už nie je ekonomickejšie ako obnoviteľné zdroje energie.
Je to obrovský a nesmierne dôležitý vývoj, pretože Čína vyrába a spaľuje neuveriteľné množstvo uhlia. Sama o sebe spotrebúva toľko uhlia, koľko zvyšok sveta dohromady, a akékoľvek tvrdenia, že Čína prešla na „čisté uhlie“, by sa mali brať z istou dávkou skepticizmu. Aj keď skutočnosť, že uhlie sa použiva vo väčšine sveta, predstavuje to veľký pokrok v boji proti zmene klímy, najmä v okamihu, keď OSN naliehavo pripomína svetu, že obnoviteľné zdroje energie sú cestou vpred, skutočný pokrok jednoducho nie je možný bez Číny na palube. A teraz sa zdá, že do Pekingu začal fúkať nový vietor.
Správa Wood Mackenzie s názvom Správa o konkurencieschopnosti provinčných obnoviteľných zdrojov energie z Číny za rok 2019 ukazuje, že priemerné vyrovnané náklady na elektrickú energiu (LOCE) solárnej a veternej energie v Číne sú už lacnejšie ako náklady na energiu spaľovanú zemným plynom a už len do roku 2026 budú predávať uhlie. „Výskumný riaditeľ spoločnosti Wood Mackenzie pre energiu a obnoviteľné zdroje bol citovaný:„ Vo väčšine čínskych provincií a regiónov zostáva poplatok za energiu z obnoviteľných zdrojov nad uhoľnou energiou v priemere 26 percent v roku 2019 v prípade veternej a solárnej energie, z viac ako 100 percent v roku 2010. V ôsmich z 30 regiónov, ktoré sme preskúmali v našej najnovšej správe, sa uvádza prémia až 70% a iba Šanghaj a Čching-chaj majú dnes nákladovo konkurencieschopné obnoviteľné zdroje energie. “
Zatiaľ čo Čína robí veľký pokrok smerom k ekonomickej životaschopnosti obnoviteľnej energie ako celku, niektorým provinciám to bude trvať oveľa dlhšie aby sa zbavili uhlia ako iným, . „Konkurencieschopnosť v oblasti obnoviteľných zdrojov energie je v niektorých čínskych regiónoch v najbližších rokoch dosiahnuteľná, ale pre ostatné to nebude šprint, ale maratón – trvá to desať rokov alebo viac,“ píšu. Woodworth Mackenzie’s Whitworth tiež uviedol, že „bohatšie dopytové strediská na pobreží a v častiach strednej a severovýchodnej Číny uvidia ako prvé konkurencieschopné náklady na obnoviteľné zdroje energie. Investície do obnoviteľných zdrojov energie v niektorých oblastiach severnej Číny, napríklad v Sin-ťiangu, však nebudú konkurencieschopné s výrobou spaľovaného uhlia, a to ani v roku 2040. “Zatiaľ čo pokrok bude nerovnomerný a množstvo obnoviteľnej energie v celkovom čínskom energetickom mixe zostáva nízky, prognózy sú nádejné.
Zvýšenie efektívnosti čínskej solárnej a veternej energie sa vyskytuje vo väčšom kontexte, a to že Čína sa chystá od konca budúceho roka ukončovať dotácie na nové projekty v oblasti veternej a solárnej energie. To neznamená, že Peking nepodporuje obnoviteľné energie a že posun smerom k lacnejšej zelenej energii do roku 2026 bude vykoľajený. V skutočnosti to znamená pravý opak: dotácie fungovali.
Podobne ako v Spojených štátoch a západnej Európe sa slnečné a veterné zdroje stali ekonomicky životaschopnými bez vládnej podpory, a preto prerástli svoje dotačné programy. Minulý rok Bloomberg informoval, že „v oblastiach zaliatych slnkom v Španielsku a Taliansku vývojári stavajú solárne farmy bez dotácií alebo daňových úľav a sú si istý, že bez nich môžu profitovať. V Číne vláda plánuje zastaviť finančnú podporu nových veterných fariem. A v USA vývojári podpisujú kratšie predajné zmluvy a po ukončení platnosti dohody sa rozhodnú pre závislosť od konkurenčných trhov. “
V článku Bloombergu, ktorý bol uverejnený v septembri minulého roka, sa zdôrazňuje obrovský význam týchto medzníkov v oblasti zelenej energie a zdôrazňuje sa, že táto nová éra ekonomickej sebestačnosti v oblasti veternej a slnečnej energie má „hlboké dôsledky pre nátlak na postupné vyradenie fosílnych palív a spomalenie nástupu klimatických zmien “a že„ výroba a vykurovanie elektrinou predstavuje 25 percent svetových skleníkových plynov. Keď veterná a slnečná energia preukáže, že môžu súťažiť s elektrárňami spaľujúcimi uhlie a zemný plyn, ekonomické a politické argumenty v prospech energie bez obsahu uhlíka sa budú ťažšie a ťažšie vyvracať. “
http://www.hlavnydennik.sk/2019/06/11/greenpeace-odkazuje-vlade-uhlie-patri-do-muzea/

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info