HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

SpaceX v nedeľu simuloval test zlyhania vesmírnej rakety (VIDEO)

SpaceX, súkromná spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom vesmíru pod vedením generálneho riaditeľa Tesla Elona Muska, v nedeľu úspešne dokončila na Floride simuláciu núdzového úniku, ktorá potrebná aby bolo umožnené vypustenie astronautov Nasa do vesmíru už v marci. Informuje FT.

Demonštrácia v nedeľu, vysielaná naživo, zahŕňala odpálenie rakety Falcon 9 a cestovanie rýchlosťou 1 200 míľ za hodinu po dobu 84 sekúnd, než došlo k úmyselnej poruche motora. Porucha spôsobila, že sa kozmická loď Crew Dragon uvoľnila z rakety pomocou ôsmich palubných rakiet, ktoré ju odviedli do bezpečnej vzdialenosti, zatiaľ čo motor Falcon 9 sa vypol a jeho posilňovač zámerne explodoval, čím sa na oblohe vytvorila ohnivá guľa.

Bezpilotná kapsula s dvoma figurínami na palube, potom znovu vstúpila do zemskej atmosféry a padla do Atlantického oceánu, čo ukazuje, ako by sa astronauti mohli zachrániť v prípade vypnutia motora. Pohotovostné tímy SpaceX a US Air Force potom simulovali, ako by zachránili astronautov vo vode.

Jim Bridenstine, administrátor Nasa, tweetol svoje blahoželanie a dodal: „Tento kritický test nás privádza k vyvrcholeniu opätovného vypustenia amerických astronautov na amerických raketách z americkej pôdy.“

Pred spustením pán Musk nazval „nadzvukový test zlyhania“ „riskantnou misiou“. Na tlačovej konferencii ju následne považoval za „učebnicovo dokonalú misiu“.

Demonštrácia pripravuje SpaceX pre svoju ďalšiu medzníkovú misiu: prvý posádkový let kozmickej lode Dragon s astronautmi Bobom Behnkenom a Dougom Hurleym – pravdepodobne už v marci alebo v apríli tohto roku, uviedol SpaceX.

Pred spustením testu v nedeľu dvaja astronauti opísali úmyselné zlyhanie ako „záverečnú skúšku“ a „vyvrcholenie tony práce od všetkých v Nasa a SpaceX“.

SpaceX bola prvou obchodnou spoločnosťou, ktorá v roku 2012 uviedla lietadlo na obežnú dráhu a navštívila Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Odvtedy dodáva satelity na obežnú dráhu a kuriérsky náklad do a z vesmírnej stanice na základe zmluvy s Nasa, zatiaľ však ale nevyslali ľudí do vesmíru.

Konečným stanoveným cieľom SpaceX, keďže ho založil pán Musk v roku 2002, je urobiť z ľudstva medziplanetárny druh tým, že umožní život na Marse.

Úspešný test je ďalší krok pre pána Muska, ktorého spoločnosť na výrobu elektrickej energie Tesla je na burze cenných papierov a momentálne má hodnotu 92 miliárd dolárov.

Predchádzajúca stratová automobilka v treťom štvrťroku prekvapila čistým ziskom vo výške 143 mil. USD, čo jej prinieslo zisk 25,7% za rok 2019. Analytici predpovedajú ďalší zisk vo výške 92,1 mil.

SpaceX testuje svoj únikový modul (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info