fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Zvyšovanie napätia Spojenými štátmi má čiastočnú vinu na tom, že Irán zostrelil ukrajinské osobné lietadlo, tvrdí kanadský premiér

Ilustračné foto / Wikipedia

Keby neexistovala eskalácia napätia na Blízkom východe, Kanaďania, ktorí boli na palube ukrajinského lietadla, ktoré bolo omylom zostrelené Iránom, by už boli doma, uviedol kanadský premiér Justin Trudeau.

Trudeau prvý krát prehovoril od pádu lietadla pri rozhovore pre Global News.

Na otázku o obetiach lietadla Boeingu 737-800 – ktoré bolo zostrelené na ceste do Kyjeva len chvíľu potom, čo sa vznieslo z hlavného letiska v Teheráne – odpovedal, že boli „vedľajšími stratami“ v boji medzi USA a Iránom. Trudeau uviedol: „Myslím, že keby neexistovalo žiadne napätie alebo keby v poslednom období nedošlo k eskalácii, tí Kanaďania by boli práve teraz so svojimi rodinami doma.“

„To je to, čo sa stane, keď budete mať konflikt a vojnu – nevinní budú niesť bremeno,“ dodal kanadský premiér.

Irán sa priznal k zostreleniu ukrajinského lietadla niekoľko dní po incidente a ospravedlnil sa Kyjevu za „veľkú tragédiu a neodpustiteľnú chybu“, ku ktorej došlo v dôsledku prudkého nárastu napätia medzi Teheránom a Washingtonom.

Trudeau sa tiež sťažoval, že Kanada nebola informovaná o pláne zavraždiť Solejmáního. „Niekedy krajiny podniknú isté kroky aj bez toho, aby informovali svojich spojencov,“ uviedol premiér.

Trump súhlasil so zabitím Solejmáního už pred siedmimi mesiacmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info