fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Rok 2020 patrí sestrám a pôrodným asistentkám

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Rok 2020 sa bude niesť v znamení sestier a pôrodných asistentiek.

Rozhodla tak Výkonná rada Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO); vlani ho vyhlásila za Rok sestry a pôrodnej asistentky. Oslavovať tak bude 20 miliónov príslušníčok a príslušníkov tohto povolania na celom svete.

Svetová zdravotnícka organizácia v spolupráci s Medzinárodnou radou sestier (ICN) pri tejto príležitosti spustili medzinárodnú kampaň „Nursing Now“ (Ošetrovateľstvo dneška). Jej cieľom je zviditeľňovanie ošetrovateľstva a zvýraznenie nenahraditeľnosti sestier a pôrodných asistentiek v zdravotnej starostlivosti na celom svete.

Slovensko sa prostredníctvom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) zaradilo medzi 100 krajín sveta, ktoré sa aktívne podieľajú na kampani Nursing Now.

Výnimočný rok výnimočného povolania

Tento rok je pre nás výnimočný, pretože rovnako ako my, aj kolegyne na celom svete si pripomenú 200. výročie narodenia priekopníčky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale. Budeme oslavovať, budeme spomínať, budeme hovoriť o tom, kto sme a aké je naše miesto a postavenie v udržiavaní a prinavracaní zdravia našim občanom,“ uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

„Rovnako budeme verejnosť informovať o dôležitosti dostatku sestier a pôrodných asistentiek, o nenahraditeľnosti nášho povolania, o jeho krásach aj úskaliach, o nespochybniteľných prínosoch povolania sestry a pôrodnej asistentky pre slovenskú spoločnosť,“ priblížila.

„Aby sme dokázali naplniť našu úlohu, musíme fungovať v kvalitnom prostredí, v ktorom sa s nami zaobchádza s rešpektom,“ zdôraznila Lazorová.

Na Slovensku je problém najmä s nedostatkom sestier

Ako komora zdôrazňuje, musí sa investovať do vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek a do zlepšovania ich pracovných podmienok.

Hlavným cieľom kampane na Slovensku je poukázanie na kritickú situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, vysvetlila koordinátorka kampane Nursing Now Júlia Jankovičová.

Kampaň chce upozorniť aj na vysokú zodpovednosť, ktorú si vyžadujú tieto povolania, no aj na nízku mieru ich uznania spoločnosťou.

Chcú prilákať viac študentov

Kampaň kladie dôraz na prínos sestier a pôrodných asistentiek v praxi najmä v oblastiach väčšej rodovej rovnosti, posilnenia ekonomiky a zlepšenia zdravia obyvateľstva.

Ďalším z jej cieľov je vzbudiť záujem mladých ľudí o povolanie a získať viac študentov v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii.

„V priebehu celého roka 2020 budeme prezentovať prácu sestier a pôrodných asistentiek nielen na celoslovenskej, ale aj na regionálnej úrovni prostredníctvom odborných podujatí, vernisáží fotografií či video spotov, ktoré momentálne pripravujeme, aby sme zvýšili povedomie obyvateľov o našom povolaní a získali ich podporu.“ doplnil člen Rady SK SaPA Milan Laurinc.

Kompletný návod, ako ochrániť váš chov pred vtáčou chrípkou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info