fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Aj Kočner už má knižnicu. A v nej množstvo dát na preverovanie

Fotokoláž / Redakcia

Približne 70 TB dát. Takým objemom informácií disponuje novo otvorená „Kočnerova knižnica“ v Bratislave, ktorej prevádzku spustila Medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). Slovenským novinárom poskytuje dáta zaistené políciou počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informuje o tom portál noviny.sk

Organizácia sa k nim  vraj dostala zo zdroja, ktorý ich nadobudol legálnou cestou. Dáta, zadržané a archivované políciou, neboli pre vyšetrovanie vraždy podstatné. „Našou prioritou je zaistiť bezpečnosť dát a zodpovedné zaobchádzanie s informáciami, ktoré z nich získame,” uviedla na noviny.sk regionálna editorka OCCRP a zakladateľka portálu Investigace.cz Pavla Holcová. V „Kočnerovej knižnici“ platia podľa nej mimoriadne prísne bezpečnostné pravidlá a obmedzenia. „Všetky redakcie podpísali s OCCRP zmluvu o spolupráci, v ktorej sa zaviazali dodržiavať najvyššie etické a profesionálne štandardy žurnalistiky.“

Ide o analýzu dát, nie škandály

Dáta v „Kočnerovej knižnici“ boli spracované do prehliadateľnej podoby, akreditovaní novinári a analytici si ich tak môžu prezerať a analyzovať, následne ich budú spoločne preverovať a zverejňovať. Podľa Holcovej im ide o dôkladnú analýzu informácií, ich dôsledné overovanie a publikovanie výhradne v súlade s verejným záujmom. Účelom projektu vraj nie je, aby bol vyprodukovaný jeden povrchný škandál denne. Na spolupráci sa podieľajú Aktuality.sk, Sme, Denník N, Týždeň, Postoj, Nový čas, Nadácia Zastavme korupciu, Investigatívne centrum Jána Kuciaka a televízie JOJ a Markíza.

Pojednávanie pokračuje

Dnešným dňom (14.1.2020) pokračuje pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pred senátom vypovedajú jednotliví aktéri kauzy.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Kuciakova vražda sa riešila na pokyn Mariana K., tvrdí Z. Andruskó

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info