fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Proces s podnikateľkou Eleonórou K. sa bude opäť odročovať

Trojčlenný senát Okresného súdu (OS) Bratislava I bude v utorok (14. 1.) proces s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K., predtým známou ako Eleonórou M. a ďalšími spoluobžalovanými z podvodov, opäť odročovať.

„V predmetnej trestnej veci bolo prostredníctvom obhajcu súdu doručené ospravedlnenie neúčasti obžalovanej na hlavnom pojednávaní z dôvodu práceneschopnosti. Súd bude teda hlavné pojednávanie odročovať na nový termín,“ uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

Súd mal v utorok konať vo veci po necelej štvormesačnej prestávke. Riadne sa v kauze však nekonalo takmer rok, keď senát musel z rozličných dôvodov proces najmenej tri razy odročovať.

Naposledy sa malo v prípade pojednávať prvý októbrový deň minulého roku. Vtedy dôvodom odročenia bolo vopred doručené písomné ospravedlnenie neúčasti jedného z obžalovaných. Predtým zase musel OS Bratislava I začiatkom júna 2019 proces odročovať z dôvodu práceneschopnosti Eleonóry K. V marci sa zase ospravedlnila jedna členka senátu. Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov, vypočutých bolo približne len 60.

Eleonóra K. je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Medzi nimi je aj Maroš M., ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča.

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra K. s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre K. podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra K., Donald D. a Peter M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja za takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať v marci 2014.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info