fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Líbyjský premiér Sarrádž sa odmietol stretnúť s maršalom Haftarom

JB 18 Moskva - Turecký minister zahranièných vecí Mevlüt Èavušoglu (tretí z¾ava), turecký minister obrany Hulusi Akar (druhý z¾ava), ruský minister zahranièných vecí Sergej Lavrov (štvrtý sprava) a ruský minister obrany Sergej Šojgu (tretí sprava) poèas rozhovorov o situácii v Líbyi 13. januára 2020. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin vyzvali minulý týždeò bojujúce strany v Líbyi na uzavretie prímeria s platnosou od "polnoci 12. januára". FOTO TASR/AP Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, third left, Turkish Defense Minister Hulusi Akar, second left, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, fourth right, and Russian Defense Minister Sergei Shoigu, third right, attend the talks in Moscow, Russia, Monday, Jan. 13, 2020. Foreign and defense ministers of Russia and Turkey met as part of an effort by Moscow and Ankara to sponsor Monday's talks between rival parties in Libya in the Russian capital. (AP Photo/Pavel Golovkin, Pool)

Líbyjský predseda vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž sa odmietol v Moskve stretnúť s veliteľom protivládnych jednotiek, poľným maršalom Chalífom Haftarom. Informoval o tom v pondelok predseda Najvyššej štátnej rady Chálid al-Mišrí.

„Odmietame akékoľvek stretnutie s Haftarom. Nebudeme za žiadnych okolností súhlasiť s tým, aby sme s ním sedeli za jedným stolom,“ konštatoval al-Mišrí a dodal, že „rokovania v Moskve sa uskutočňujú s našimi tureckými a ruskými priateľmi“.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že Sarrádž a Haftar sa zúčastnia rokovaní v Moskve pod záštitou ministerstiev obrany a zahraničných vecí Ruska a Turecka, pripomína agentúra TASS. V nedeľu večer al-Mišrí povedal, že v Moskve možno dôjde k podpisu dohody o prímerí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a taliansky premiér Giuseppe Conte vyzvali v pondelok na stretnutí v Ankare na trvalé prímerie v Líbyi. Podľa Erdogana rokovania v Moskve prebiehajú „pozitívnym spôsobom“.

Turecký prezident tiež uviedol, že sa zúčastní na medzinárodnej konferencii o Líbyi, ktorá by sa mala konať 19. januára. Dodal, že rozhovory v Moskve „vytvárajú podmienky pre summit o Líbyi v Berlíne“.

Prímerie v Líbyi v reakcii na výzvy Ruska a Turecka začalo platiť v nedeľu po tom, ako s ním súhlasili aj Haftarove sily, ktoré vedú ofenzívu proti Sarrádžovej vláde v Tripolise, uznávanej Organizáciou Spojených národov.

O dobytie hlavného líbyjského mesta sa Haftar so svojimi oddielmi usiluje už od vlaňajšieho apríla. On sám podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe Líbye.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info