fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KAUZY SLOVENSKO

WhatsApp usvedčuje Kočnera z klamstva o dôležitej schránkovej firme

Kočner mal mať čulú SMS komunikáciu s manželmi Tománkovcami z kauzy Čistý deň. Fotokoláž / Redakcia

Marian Kočner opakovane klamal, že nemá vzťah k schránkovej spoločnosti Midas Investments z ostrova Svätý Krištof a Nevis v Karibskom mori. Vyplýva to z dôkazov, ktoré polícia zaistila pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ide o komunikáciu z mobilnej aplikácie WhatsApp a dokumenty, ktoré sa našli pri prehliadke Kočnerovho vozového parku. Informuje o tom denník SME.

Tieto informácie spájajú Mariána Kočnera práve so spoločnosťou Midas a tým aj s mnohými kauzami, čo v minulosti odmietal, keďže v tejto firme vystupovali iba jeho známi. Tieto informácie odkryl ako prvý práve zavraždený novinár Ján Kuciak.

Kočner svoj vzťah s Midasom popieral aj na súde

Čo ja mám s firmou Midas Investments?“ pýtal sa Kočner podráždene Kuciaka v ich známom telefonáte z 5. septembra 2017, v ktorom mu Kočner okrem iného povedal: „Pán Kuciak, garantujem vám, že skončíte s písaním.“ uvádza denník SME v predmetnej správe. Kočner je teraz obžalovaný z objednávky Kuciakovej vraždy.

Kočner popieral spojenie s Midas Investment aj na súde v spore s TV Markíza o vyplatenie jednej zo štyroch údajných zmeniek v hodnote 8,3 milióna eur s tým, že on vlastníkom Midas Investments nie je. Midas totiž v jednej chvíli tieto zmenky vlastnil.

Po Kuciakovej vražde sa však od Kočnera dištancoval aj jeho bývalý zať a právnik Christian Ellul, ktorý mu na Malte spravoval firmy. Komunikovali spolu cez WhatsApp, polícia sa preto po zaistení Kočnerovho telefónu dostala k obsahu správ z ich komunikácie. Tie ukazujú, že Midas bola kľúčová časť Kočnerovho biznisu v daňových rajoch.

Ellul bezprostredne po Kuciakovej vražde začal tlačiť na Kočnera, aby prepísal firmy na Malte na iného správcu. Kočner pritom nebol v maltskom obchodnom registri zapísaný ako ich vlastník. Všetko však riešil cez aplikáciu WhatsApp, ktorej archív má dnes k dispozícii aj polícia a vybrané médiá. Z nej jasne vyplýva, že Kočner tieto firmy riadil, uzatvára správa denníka SME.

Kočnerov strmý pád od optimizmu k beznádeji.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info