fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

MIMORIADNA SPRÁVA: Súd odsúdil Zoltána Andruskóa na 15 rokov za vraždu Jána Kuciaka

tasr

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku odsúdil obvineného Zoltána Andruskóa na trest 15 rokov odňatia slobody v strednom stupni stráženia za úkladnú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Rozsudok je právoplatný, vzhľadom na to, že Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pôvodne navrhoval Zoltána Andurskóa odsúdiť na desať rokov trestu odňatia slobody. Predsedníčka senátu Pamela Záleská uviedla, že za spravodlivý by považovala trest 15 rokov odňatia slobody. „Obvinený Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život a následne zobchodoval aj trest,“ uviedla Záleská.

Prokurátor vo svojej reakcii pripomenul, že obvinený spolupracoval už od prvého dňa zadržania a prispel aj k objasneniu vrážd podnikateľa Petra Molnára a niekdajšieho primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Taktiež sa priznal ku skutku prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Krízu dôvery v systém nevyliečia papagáje (Rafael Rafaj)

Zoltána Andruskóa zadržala polícia v rovnaký deň ako dvojicu vykonávateľov, a to 27. septembra 2018. Andruskó mal byť medzičlánkom medzi obvinenou Alenou Zsuzsovou a obvinenými Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. Zatiaľ čo bola Alena Zsuzsová podľa prokuratúry sprostredkovateľom vraždy novinára pre Mariana Kočnera, tak boli Miroslav Marček a Tomáš Szabó samotní vykonávatelia. Podľa obžaloby sa ku skutku okrem Zoltána Andruskóa priznáva aj Miroslav Marček, ktorý tvrdí, že zastrelil Kuciaka aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú obvinení Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Hlavné pojednávanie sa začne v januári 2020.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Podľa obžaloby si vraždu objednal Marian Kočner ako pomstu za články, ktoré Kuciak publikoval o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info