HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Štát doplatí distribučným spoločnostiam za podporu zelenej elektriny zatiaľ 180 miliónov eur

SITA

Distribučné spoločnosti sa dostanú k časti svojich peňazí, ktoré im neboli vyplatené v rámci podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby tepla (KVET). Vláda sa na svojom stredajšom rokovaní rozhodla, že minuloročný dlh voči distribučným spoločnostiam vo výške takmer 180 miliónov eur im zaplatí štát zo svojho rozpočtu.

Západoslovenská distribučná tak dostane do konca júla budúceho roka takmer 23 miliónov eur, Stredoslovenská distribučná vyše 138 miliónov eur a Východoslovenská distribučná necelých 19 miliónov eur. „Uvedené sumy boli získané na základe auditov regionálnych distribučných spoločností,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR.

Celková suma neuhradených nákladov distribučným spoločnostiam za podporu OZE a KVET, nie len za rok 2018 ale historicky, sa odhaduje na približne 320 miliónov eur. Vláda dnes riešila len uznané neuhradené náklady za rok 2018, uznané na základe riadne overeného auditu. „Zvyšná suma neuhradených nákladov bude riešená najskôr v roku 2020, na základe podkladov overených auditom,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav zabezpečovali do konca minulého roka podporu výroby elektriny z OZE a KVETu povinným odberom zelenej elektriny za zvýšenú cenu. Neuhradené náklady pre distribučné spoločnosti vznikli tak, že Úradom pre reguláciu sieťových odvetví schválené plánované náklady na podporu zelenej elektriny boli nižšie ako skutočné náklady, ktoré mali distribučné spoločnosti s podporou výroby elektriny z OZE či KVETu. Na podporu výroby zelenej elektriny sa skladajú všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach cez takzvanú tarifu za prevádzkovanie systému.

Tá tvorí zhruba pätinu z celkovej ceny. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje za neprijateľné a do očí bijúcu nehoráznosť vyplatiť približne 180 miliónov eur týkajúcich sa neuhradených nákladov trom distribučným spoločnostiam za rok 2018. „Vláda Petra Pellegriniho, namiesto toho, aby už len posledné mesiace svietila a kúrila, tak rozhadzuje milióny eur, avšak zodpovednosť za ich vyplatenie ponesie na svojich bedrách až nová vláda,“ upozorňuje poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek. Podľa liberálov je navyše spôsob, akým majú byť tieto peniaze vyplatené, nezákonný. „Vláda schválila ďalšiu dieru do štátneho rozpočtu, ktorá bude ďalším skrytým poplatkom za elektrinu, zaplateným z našich daní. Vláda Petra Pellegriniho sa správa spôsobom – po nás potopa,“ uzavrel Karol Galek.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info